Wczorajszy wieczór w Gnieźnie upłynął pod znakiem modlitwy i wspomnień o św. Janie Pawle II. W 20. rocznicę Jego odejścia do Domu Ojca, Gnieźnieński Komitet Pamięci zorganizował uroczystości pod hasłem „Każdy ma swoje Westerplatte”, które zgromadziły tłumy wiernych.
Msza św. i wymarsz spod kościoła św. Wawrzyńca
O godzinie 18:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca odprawiona została Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył proboszcz parafii. W homilii nawiązano do nauczania papieża-Polaka, podkreślając wartość wiary, wolności i odpowiedzialności za Ojczyznę.
Tuż po nabożeństwie, przy dźwiękach pieśni religijnych, wyruszył III Marsz Wdzięczności. Uczestnicy – rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy oraz duchowni – nieśli flagi papieskie i narodowe, a także portrety św. Jana Pawła II.
Przemarsz ulicami Starego Miasta
Trasa prowadziła z kościoła św. Wawrzyńca do katedry gnieźnieńskiej, a kolumnę otwierała grupa harcerzy z pochodniami. Wśród śpiewów „Barki” i „Abba Ojcze” marsz przeszedł obok Rynku, gdzie na chwilę zatrzymano się na wspólną modlitwę.
Zakończenie przy relikwiach św. Jana Pawła II
Finałem wydarzenia było nabożeństwo w katedrze, gdzie u relikwii papieża odśpiewano „Litanię do św. Jana Pawła II”. Prymas Polski abp Wojciech Polak, który objął marsz patronatem, w krótkim przemówieniu podziękował uczestnikom za świadectwo wiary.
Dziś pokazaliśmy, iż pamięć o naszym świętym papieżu jest wciąż żywa. Jego słowa wciąż nas inspirują – mówiła jedna z uczestniczek.
Wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz gnieźnieńskich obchodów rocznicowych, spotkało się z entuzjastycznym odbiorem. Nie zabrakło jednak głosów o tuszowaniu pedofilii w kościele przez papieża Polaka. Z roku na rok w Marszu Wdzięczności udział bierze coraz mniejsza liczba uczestników.

















