IKE – co to jest?

5 godzin temu

Indywidualne Konto Emerytalne to szansa na inwestowanie bez podatku od zysków kapitałowych. Jak działa IKE i gdzie możesz je założyć?

Konto IKE – na czym polega?

To ustawowo regulowana forma oszczędzania i inwestowania na rynkach finansowych. Indywidualne Konto Emerytalne pozwala zniwelować tzw. podatek Belki, czyli 19% od zysków kapitałowych. Do momentu aż nie wypłacisz środków z IKE – nie będziesz musiał opłacać tego podatku. A jeżeli osiągniesz wiek emerytalny – będziesz to mógł zrobić, ale bez podatku.

Jak to wygląda w praktyce? jeżeli za pośrednictwem IKE kupisz akcje spółki i wygenerujesz na nich zysk rzędu 5000 zł – to wypłacając tą kwotę zapłacisz podatek 19%, czyli 950 zł. Inwestując za pośrednictwem IKE – nie poniesiesz tego kosztu, jeżeli środki te pozostaną na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

W ramach IKE co roku jest inny limit maksymalnych wpłat na ten rachunek. Aktualnie jest to 26 019 złotych.

Gdzie prowadzić IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne może być obsługiwane przez brokera giełdowego lub dom maklerski. Przykładem takiej platformy jest XTB. To broker, który w 2024 roku wprowadził możliwość otwierania kont IKE, co ucieszyło jego klientów.

W XTB w ramach IKE obowiązują wszystkie najważniejsze oferty tego brokera. Mianowicie, to platforma, która do kwoty 100 tysięcy euro miesięcznie pozwala inwestować bez prowizji. Poza tym broker ten wypłaca odsetki od wolnych środków na koncie. Słowem, choćby jeżeli nie będziesz inwestował, to twój kapitał na koncie XTB może dalej na ciebie pracować.

Zasady IKE

IKE może być prowadzone już przez osobę, która ukończyła 18 lat. Aby mieć możliwość wypłaty środków zgromadzonych na tym koncie bez podatku należy spełnić dwa warunki:

  • ukończyć minimum 60 lat,
  • prowadzić rachunek przynajmniej przez 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Co ważne, posiadając IKE wcale nie musisz czekać do 60. roku życia, żeby wypłacić środki z tego rachunku. W każdej chwili możesz to zrobić, ale wtedy będziesz zmuszony opłacić stosowny podatek.

Artykuł powstał przy współpracy z najlepszeplatformyforex.pl.

Idź do oryginalnego materiału