IMGW bije na alarm. W tych regionach będzie naprawdę groźnie!

7 godzin temu

Przed nami wyjątkowo gorące dni, które już dziś wpływają na codzienne funkcjonowanie wielu mieszkańców kraju. Służby meteorologiczne wydały specjalne komunikaty, a synoptycy apelują o ostrożność. To, co dzieje się nad Polską, wymaga uwagi i przygotowania.

Fot. Warszawa w Pigułce

IMGW ostrzega przed falą upałów. Termometry pokażą choćby 35 stopni

Polska znalazła się pod wpływem zwrotnikowych mas powietrza. W zachodnich regionach kraju już dziś temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a w środę sięgnąć choćby 35. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Służby apelują o ostrożność, a eksperci przypominają: taki skwar może być groźny dla zdrowia.

Gorące powietrze znad Afryki i Hiszpanii

Upalne powietrze dotarło do Polski z południa – znad północnej Afryki i Hiszpanii. Już dziś (1 lipca) IMGW ostrzega przed bardzo wysokimi temperaturami, które obejmą zachodnią i południowo-zachodnią część kraju. W regionach objętych alertami obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne w dwóch kategoriach.

Drugi stopień zagrożenia – upał i niebezpieczeństwo

Alarmy drugiego stopnia ogłoszono m.in. w województwie lubuskim i dolnośląskim. Obejmują one powiaty: zielonogórski, żagański, nowosolski, słubicki, bolesławiecki, zgorzelecki i kilka innych. Ostrzeżenia obowiązują od wtorku (1 lipca) od godziny 14 aż do czwartku (3 lipca) do godziny 18.

W tych dniach termometry wskażą od 29 do 35 stopni Celsjusza. Synoptycy apelują, by unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, pić dużo wody i nie podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego.

Pierwszy stopień – również groźny

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w części województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Obejmują m.in. powiaty: policki, gryfiński, myśliborski oraz Gorzów Wielkopolski. Alerty będą aktywne od wtorku po południu do środy wieczorem. Temperatura może wynieść do 33–35 stopni.

Czym różnią się stopnie zagrożenia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy zjawisk groźnych, które mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu instytucji i życia codziennego. Wiążą się z realnym zagrożeniem zdrowia i życia. Służby zalecają maksymalną ostrożność i dostosowanie planów do warunków pogodowych.

Pierwszy stopień to sygnał ostrzegawczy, iż warunki sprzyjają wystąpieniu zjawisk niebezpiecznych. Wymagają one czujności i przygotowania, szczególnie w przypadku osób starszych, dzieci i chorych przewlekle.

Jak bezpiecznie przetrwać upał?

RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas fali upałów:
– unikaj wychodzenia na zewnątrz w godzinach 11–17,
– pij regularnie wodę,
– zasłaniaj okna w nasłonecznionych pomieszczeniach,
– nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodach,
– ogranicz aktywność fizyczną na słońcu.

Idź do oryginalnego materiału