Innowacyjny zabieg w kieleckim szpitalu. Pomogła sztuczna inteligencja

1 rok temu
Zdjęcie: Chirurgiczne cięcie otyłości


Innowacyjny zabieg protezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przeprowadził zespół ortopedów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Chirurdzy ortopedzi z placówki na kieleckim Czarnowie jako nieliczni w Polsce wykonali ten zabieg z użyciem technologii komputerowej.

Rafał Wójcicki, kierownik kliniki wyjaśnia, iż operacje z wykorzystaniem technologii opartej na sztucznej inteligencji mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zadowolenia pacjentów po zabiegach endoprotezolastyki stawu kolanowego.

– To rozwiązanie jest oparte na wykorzystaniu przez chirurga specjalnych okularów 3D i markerów, które pozwalają chirurgowi zobaczyć oś funkcjonalną uda i piszczeli, odpowiedzialną za prawidłowe ustawienie elementów endoprotezy oraz późniejszy zakres ruchu. Oś ta jest indywidualna dla wszystkich człowieka, gdyż wynika z jego anatomii. Kiedy linia jest nieprawidłowa, system informuje o konieczności weryfikacji. W trakcie zabiegu chirurg może kilkukrotnie potwierdzić poprawność ustawień, co daje gwarancję jej prawidłowego doboru. Nad bezpieczeństwem tego zabiegu przez cały czas jego trwania czuwa komputer – wyjaśnia specjalista.

Rafał Wójcicki zapowiada, iż chirurdzy ortopedzi zamierzają wykorzystywać sztuczną inteligencję także przy wykonywaniu innych zabiegów.

– choćby najbardziej doświadczony operator, który wykonał tysiące zabiegów nie jest tak precyzyjny, jak komputer. Zastosowanie sztucznej inteligencji wchodzi dopiero do medycyny. Wchodzi w dziedzinę endoprotezoplastyk. Myślę, iż w niedługim czasie zaczniemy także wykonywać w ten sposób zabiegi endoprotezoplastyki biodra i barku – dodał dr Rafał Wójcicki.

Użycie sztucznej inteligencji przy wykonywaniu zabiegu pozwala na skrócenie czasu jego trwania, zmniejszenie śródoperacyjnej utraty krwi, dolegliwości bólowych i rozpoczęcie usprawniania pacjentów już w pierwszej dobie po zabiegu.




Idź do oryginalnego materiału