Internetowa Encyklopedia Lecha Poznań

1 miesiąc temu

Lech Poznań ma swoją internetową encyklopedię. WikiLech to projekt, który powstał z inicjatywy kibiców. Jego celem jest gromadzenie i udostępnianie wiedzy o Lechu Poznań oraz przybliżanie historii najbardziej utytułowanego klubu sportowego Wielkopolski w sposób rzetelny, przystępny i dostępny dla wszystkich.

To miejsce, które ma stać się skarbnicą wiedzy o klubie, jego historii, zawodnikach, meczach i wszystkim, co związane z niebiesko-białą pasją.

Wzorem innych klubowych encyklopedii, projekt został oparty na oprogramowaniu MediaWik, które pozwala w wygodny sposób porządkować i prezentować ogromne zasoby informacji. Prace nad WikiLech trwały 15 miesięcy i choć udało się zrealizować naprawdę wiele, twórcy podkreślają, iż to dopiero początek długiej drogi. Bo jak w każdym dużym projekcie, zawsze znajdzie się coś do dodania, poprawienia czy rozbudowy.

Co już znajdziesz na WikiLech?

Na start największy nacisk położono na dokumentację meczów. Znajdziesz tam:

  • kompletne wyniki spotkań,
  • składy meczowe i strzelców bramek,
  • uzupełniane na bieżąco relacje prasowe,
  • archiwalne zdjęcia oraz materiały wideo.

To bezcenny materiał dla wszystkich kibica, historyka sportu czy pasjonata piłki nożnej. W kolejnych etapach encyklopedia wzbogaci się o biogramy piłkarzy i trenerów, a także rozbudowaną sekcję statystyk.

Nie tylko piłka nożna

Lech Poznań to nie tylko futbol. Wśród kibiców Kolejorza nie brakuje fanów koszykówki, dlatego również ta część sportowej historii klubu znajdzie w przyszłości swoje zasłużone miejsce w WikiLech.

Twórcy encyklopedii podkreślają, iż to projekt na pokolenia. Ma on służyć nie tylko obecnym fanom Lecha, ale także przyszłym pokoleniom, które będą chciały poznać historię klubu, jego sukcesy, trudne momenty, bohaterów i legendy. To część dziedzictwa, które warto dokumentować, pielęgnować i przekazywać dalej.

Zajrzyjcie na wikilech.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Zobacz także:

Idź do oryginalnego materiału