ITS nie powstanie w terminie. Czy miasto będzie musiało zwrócić dotację?

1 rok temu
Zdjęcie: ITS nie powstanie w terminie. Czy miasto będzie musiało zwrócić dotację?


Kolejne opóźnienie Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) w Kielcach. Wszystko wskazuje na to, iż nie zostanie on wdrożony w w tej chwili obowiązującym terminie. Wykonawca poprosił o dodatkowy czas do końca roku, ale nie chce się na to zgodzić zamawiający, czyli miasto.

Pierwotnie, wykonawca miał zakończyć inwestycję do sierpnia 2022 roku, jednak w maju ubiegłego roku poprosił o przesunięcie terminu o rok, ze względu na pandemię oraz problemy z dostawami niezbędnych podzespołów. Andrzej Choma, inżynier kontraktu informuje, iż szanse na wykonanie projektu do sierpnia br. są zerowe.

– Wraz z miastem zgodziliśmy się na wydłużenie terminu do sierpnia 2023 r., ale widzimy, iż ta data na 99 proc. nie zostanie dotrzymana. Na pewno wykonawca złoży wniosek i będzie szukać okoliczności, które spowodowały takie opóźnienia. Zadanie realizowane jest w formie „Zaprojektuj i Buduj”, więc wymaga uzgodnień wielu organów administracji publicznej.

– Zawsze można powołać się na jakieś okoliczności, z resztą firma już to wcześniej robiła, ale stwierdziliśmy, iż termin, o który wnioskują, czyli koniec 2023 r. jest zbyt długi. Niemniej jednak, jeżeli sierpniowy termin nie zostanie dotrzymany, to umowa się nie kończy i przez cały czas roboty będą trwać. Wtedy już w gestii miasta leży ewentualne naliczanie kar i niewykluczone, iż może to skończyć się jakimś procesem, albo zawarciem ugody przedsądowej – tłumaczy inżynier kontraktu.

Inżynier kontraktu dodaje, iż prace związane z montażem sieci teletechnicznych, kamer i sterowników idą sprawnie, natomiast wykonawca nie wszedł jeszcze na plac budowy skrzyżowań, które wymagają największej ingerencji.

– Drogowcy pracują przy ul. Krakowskiej i ul. Źródłowej, wzdłuż której budujemy kanalizację teletechniczną i zaciągamy światłowody. Są też na skrzyżowaniu Ściegiennego – Weterynaryjna. Dodatkowo na skrzyżowaniu al. IX Wieków Kielc – Nowy Świat w przyszłym tygodniu będziemy montować sterowniki – zapowiada.

– Skrzyżowanie, które będzie najbardziej rozbudowywane to ul. Tarnowska – Bohaterów Warszawy. Ukończony jest projekt wykonawczy i wniosek czeka na akceptację. Te duże przebudowy nie zostały jeszcze rozpoczęte, dlatego też ten termin sierpniowy jest zagrożony. Cała reszta związana z montażem części elektrycznych idzie sprawnie – dodaje Andrzej Choma.

Sytuacją zaniepokojony jest Piotr Kisiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radny uważa, iż jest to zabawa w „kotka i myszkę”, bo wykonawca już wcześniej wysyłał alarmujące sygnały.

– Miasto Kielce jako inwestor powinno patrzeć przede wszystkim przez pryzmat korzyści dla mieszkańców. Tu mamy pewną zabawę, bo wykonawca przedłuża termin, miasto się na to godzi, a potem i tak ta data nie zostaje dotrzymana. jeżeli tak to będzie dalej wyglądać to finalnie może się okazać, iż ratusz będzie musiał zwrócić wielomilionowe dofinansowanie, bo ta inwestycja finalnie nie dojdzie do skutku.

– Patrzę na to z dużym niepokojem, bo to kolejna inwestycja z którą są problemy. o ile władze miasta nad tym nie panują, to obawiam się co może się zdarzyć jutro. Powinniśmy zdyscyplinować wykonawcę i żądać od niego wywiązania się z umowy. Myślę, iż kolejne wydłużenie terminu mija się z celem, bo wykonawca nie potrafi określić kiedy dokładnie ITS mógłby zostać wdrożony – zaznacza radny.

Projekt Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) zakłada przebudowę 60 skrzyżowań, na których zostanie zamontowane inteligentne oprogramowanie zarządzające ruchem. Zadanie obejmuje montaż kamer i czujników, które będą badać natężenie ruchu na skrzyżowaniach, w poszczególnych częściach miasta i dostosowywać do niego działanie sygnalizacji świetlnej.

Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 30 mln zł, z czego 85 proc. współfinansowane jest z unijnych dotacji. Jednak jeżeli miasto nie zdąży z realizacją do końca 2023 r. dofinansowanie może być zagrożone.


Idź do oryginalnego materiału