IX zjazd Kongresu Ruchów Miejskich już 6-7 czerwca w Bydgoszczy. Zapraszamy!

5 godzin temu

„Ruchy Miejskie siła zmiany czy margines samorządu” tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia. Dwa dni Kongresu podzielone będą na część wewnętrzną (w piątek) i otwartą (w sobotę).

W trakcie czterech paneli tematycznych zostaną omówione najważniejsze wyzwania związane z:

  • rozwojem miast,
  • zarządzaniem przestrzenią,
  • wzmocnieniem roli obywateli w procesach demokratycznych.

Będzie też mowa o zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu w kontekście decyzji podejmowanych przez miejskie samorządy.

Program Kongresu 7 czerwca

Rejestracja 10:00

10:30 oficjalne otwarcie wydarzenia: zarząd KRM, dyrektor Młynów Rothera

10:40 – 12:00
debata otwarcia Po co nam ruchy miejskie w Polsce?

Czy po 14 latach działania ruchów miejskich w Polsce przez cały czas jesteśmy potrzebni? Świat i Polska się zmieniają. Kwestionowane są podstawy demokracji. W miastach umacnia się samowładztwo burmistrzów i prezydentów. Załamuje się zielony ład, mnożą się nierozwiązane problemy społeczne. Czy ruchy miejskie mogą to zmienić?
Prowadzenie: Witold Gawda

12:00 – 12:15 przerwa kawowa

Ścieżka A

12:15 – 14:15
Krytyczny stan samorządności miejskiej.

Udzielne księstwa burmistrzów i prezydentów, zmarginalizowane rady miast i mieszkańcy w roli petentów. Czy tak miała wyglądać samorządność? Prezentacja raportu „Pustynie samorządności”, dyskusja nad sposobami uzdrowienia samorządu.
Prowadzenie: Witold Gawda

15:15 – 17:15
Nie tylko patrzeć władzy na ręce, ale gdy trzeba, to dać po łapach.

O aktywności strażniczej nie ograniczającej się do pytań o informację publiczną. Jak budować „korpus strażników samorządności”? Jak go wzmacniać?
Dyskusja z udziałem prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich Rafała Górskiego.
Prowadzenie: Grażyna Czajkowska

Ścieżka B

12:15 – 14:15
Jak planowanie przestrzenne zniszczy cywilizację?

O problemach wywołanych nowymi przepisami i o tym jak sobie z nimi radzić. Terror partycypacji, propaganda anty-samochodowa, miasta 15-minutowe, piesi wbiegający na pasy, drzewa przy drogach, rowerzyści-veganie i słupkoza, czyli całe to lewackie planowanie przestrzenne, które razem z 5G doprowadzi nas do zagłady.
Prowadzenie: Marta Bejnar-Bejnarowicz

15:15 – 17:15
Utopione w deszczu, spalone upałem – jak uratować nasze miasta?

Największe wyzwania naszych miast z dzisiejszej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. „Zielone postulaty” były tymi, które przyczyniły się do wyniku wyborów parlamentarnych. Wiele osób rozczarowanych polityką klimatyczną i środowiskową zaufało deklaracjom kandydatów ówczesnej opozycji, które niestety półtora roku po wyborach nie zostały spełnione.
Rozmowy o smart city czy łąkach kwietnych, wcale niebłahych miejskich zagadnieniach, wydają się być niczym w zestawieniu z nawalnymi deszczami, powodziami, suszami i wyspami ciepła. Czy ruchy miejskie mogą realnie wywrzeć presję na realizację „zielonych” zobowiązań czy ich rola przez cały czas sprowadzać się będzie do realizacji drobnych działań z budżetów obywatelskich i protestów na ulicach?
Prowadzenie: Agnieszka Krzyżak-Pitura

17:30 zamknięcie kongresu

Idź do oryginalnego materiału