Jabłonie, grusze i śliwy pod lupą

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Sady na początku września / Fot. Grzegorz Jurkowski - ŚODR Modliszewice


Trwają zbiory czereśni, wiśni, porzeczki czarnej, czerwonej i białej, dojrzewających malin. W tym roku w porównaniu do lat poprzednich rozpoczęły się wcześniej i skumulowały prace w sadach. Tym bardziej, iż sporo roboty jest teraz w sadach jabłoniowych, gruszowych i śliwowych. Co w lipcu należy zrobić na owocowych plantacjach, radzi ekspert z ŚODR.

Fot. Grzegorz Jurkowski

– W sadach jabłoniowych trzeba przez cały czas prowadzić ochronę przed parchem jabłoni, chroniąc owoce przed infekcjami wtórnymi, bo zmienna pogoda sprzyja rozwojowi infekcji – mówi Grzegorz Jurkowski z ŚODR.

I ostrzega: – Ochronę jabłoni należy oprzeć na przykład na Kaptanie. Można również zastosować środki, które zawierają mieszankę dwóch składników, na przykład Kadi 72,5 WG, Kapduo 72,5 WG, Shavit gold 72,5 WG, które jednocześnie zabezpieczą drzewa i owoce przed mączniakiem jabłoni, który w ostatnim czasie jest dużym zagrożeniem. Zagrożenie dla jabłoni stwarza też owocówka jabłkóweczka. W takiej sytuacji należy szczelnie kontynuować ochronę dzięki na przykład Affirm 095 SG, Coragen 200SC, Delegate, zwalczą one również zwójki liściowe.

Jak radzi ekspert, należy również prowadzić lustrację sadów pod względem występowania kolonii mszyc, bawełnicy korówki, przędziorków. Gdy się je wykryje możemy zastosować preparaty – na przykład Sekil 20SP, Mospilan 20 SP, Emulpar 940EC, Siltac EC, natomiast na przędziorka – na przykład Ortus 05SC, Xapiro 05SC. W kwestii nawożenia dolistnego prowadzić trzeba intensywne dokarmianie wapniem – na przykład Calcium, Wapnowit, ASX CaTS.

Zmienna pogoda w sadach gruszowych sprzyja rozwojowi miodówek gruszowych i zarazie ogniowej.

– Należy dokładnie lustrować grusze, a gdy zauważymy na nich jaja, wykonać zabieg preparatami – na przykład Delegate, Next Pro, Abamax 018EC. W przypadku zarazy ogniowej zapobiegawczo możemy zastosować preparaty – na przykład Luna Care 73,6 WG, Cuperdem, Viflo miedź – mówi Grzegorz Jurkowski.

W sadach śliwowych rozpoczęły się zbiory odmian wczesnych. W kwaterach odmian średniopóźnych i późnych należy prowadzić ochronę przeciw brunatnej zgniliźnie i owocówce śliwkóweczce. Do ochrony przeciw brunatnej zgniliźnie stosujemy preparaty – na przykład Signum 33WG, Switch 62,5WG, Tobias-Pro 250EW. Natomiast na owocówkę śliwkóweczkę można zastosować na przykład Affirm 095SG, Coragen 200SC, Exirel 200SE – informuje nasz ekspert.

Sady śliwowe / Fot. Grzegorz Jurkowski – ŚODR Modliszewice




Idź do oryginalnego materiału