Jak dojechać na Cmentarz Grębałów w dniu 1 listopada?

2 miesięcy temu

Każdy z nas w sercu przechowuje zupełnie inne wyobrażenie dotyczące okresu Wszystkich Świętych. Począwszy od zachwytu nad radosną wiecznością naszych świętych orędowników w niebie, poprzez nostalgiczne przemyślenia związane z próbą odpowiedzi na pytanie w jakim miejscu w tej chwili przebywają dusze naszych bliskich zmarłych, a skończywszy na odniesieniu istoty przemijania do osobistej sytuacji na drodze ku wieczności. Jakkolwiek nasze przekonania są zajmujące i chciałyby zdominować myśli w okresie Wszystkich Świętych to niestety chyba wszyscy zgodnie przyznamy, iż wszelkie rozważania o tych świątecznych dniach również skłaniają nas do uczuć przytłoczenia ulicznym zgiełkiem, tłumami wiernych na cmentarzach czy problemami z poruszaniem się po mieście. Nad tym właśnie ostatnim aspektem związanym z dniem 1 listopada chcielibyśmy pochylić się w poniższym artykule.

Jeżeli zatem chcesz ułatwić sobie dojazd na Cmentarz Grębałów w Uroczystość Wszystkich Świętych, serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Komunikacja Miejska Kraków – zmiany w dniu 1 listopada

Tuż przed Uroczystościami Wszystkich Świętych wierni przygotowują się na tę okoliczność i muszą sprostać dużej ilości zadań. Nie inaczej jest w przypadku Komunikacji Miejskiej w Krakowie, która stoi przed ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim tramwaje i autobusy muszą być w stanie przewieźć ogromną liczbę osób na krakowskie cmentarze, przejazdy te muszą odbywać się często, a trasy linii tramwajowych i autobusowych muszą być logistycznie dopasowane do potrzeb mieszkańców Krakowa oraz osób, które dojeżdżają z poza miasta. Dodatkowo zarówno KMK jak i władze miasta muszą zadbać o to, aby organizacja ruchu drogowego w dniu 1 listopada sprzyjała bezpieczeństwu tak kierowców jak i pieszych.

Kiedy spodziewać się zmian w komunikacji miejskiej ?

Zwróćmy uwagę na poszczególne dni, których dotyczą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. Najczęściej są to dni poprzedzające oraz następujące po dniu 1 listopada. Dla przykładu w poprzednim roku kalendarzowym zmiany zostały wprowadzone w dni 28-29.10; 30-31.10; 1.11; 2.11 oraz 3.11. W zakresie każdego z wyróżnionych okresów zachodziły odrębne zmiany dotyczące linii autobusowych, tras, rozkładów jazdy, przystanków, czy oznaczeń związanych z ruchem drogowym. Warto przygotować się na to, iż najbliższy czas poprzedzający oraz następujący po Uroczystościach Wszystkich Świętych również będzie bogaty w zmiany związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

Specjalne linie autobusowe 1 listopada – ułatwiają mieszkańcom Krakowa dojazd na cmentarz

W zakres wielości zmian, których co roku w okresie 1 listopada dokonuje MPK wchodzą zmiany dotyczące uruchomienia specjalnych linii tramwajowych i autobusowych. Ich zadaniem jest ułatwić mieszkańcom Krakowa dojazd do cmentarzy komunikacją miejską w okresie Wszystkich Świętych.

  • specjalne linie MPK w Krakowie są utworzone w celu ułatwienia nie jedynie dojazdu do wybranego cmentarza, ale wręcz do poruszania się w obrębie wszystkich krakowskich cmentarzy. Wczytując się w trasę dowolnej linii dodatkowej widzimy, iż zawiera ona w sobie przystanki zlokalizowane w pobliżu co najmniej dwóch krakowskich cmentarzy
  • Częstotliwość z jaką kursują dodatkowe linie MPK w dniu 1 listopada jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańców Krakowa. Jak możemy sprawdzić na stronie internetowej www.ztk.krakow.pl od godziny 8:00 do godziny 19:00 częstotliwość z jaką kursują specjalne linie autobusowe wynosi najczęściej 20 minut. Warto zaznaczyć, iż niektóre linie autobusowe kursują choćby z częstotliwością co 5 lub 10 minut w godzinach 9:00 do 17:00. Dzięki temu nie musisz spędzać dużo czasu w przystanku autobusowym oraz możesz liczyć na mniej zatłoczone autobusy.
  • Ilość dodatkowo wprowadzonych linii autobusowych oraz tramwajowych jest stosunkowo duża. Otrzymujesz zatem dużą szansę, iż znajdziesz w tym wachlarzu możliwości linię autobusową, która przewiezie Cię dokładnie na tej trasie, którą potrzebujesz pokonać.

Specjalne linie tramwajowe i autobusowe w okresie Wszystkich Świętych – aktualności MPK

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie MPK w aktualnościach

“Pierwsze wzmocnienia komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone już w najbliższy weekend 26-27 października. Największe wzmocnienia zostały przygotowane na 1 listopada (piątek) – dla pasażerów będzie wtedy dostępnych 7 linii specjalnych tramwajowych oraz 27 linii specjalnych autobusowych. Na części linii regularnych zostaną także wprowadzone częstsze kursy. Wzmocnienia komunikacji w rejonie cmentarzy będą także 31 października oraz 2 i 3 listopada. Te wzmocnienia oznaczają, iż w okresie Wszystkich Świętych na ulicach miasta pojawi się zdecydowanie więcej tramwajów i autobusów – tylko 1 listopada wyjedzie więcej o ok. 50 tramwajów i prawie 110 autobusów więcej niż w zwykłym dniu świątecznym.

W okresie Wszystkich Świętych, dodatkowe linie specjalne oraz wzmocnione linie zwykłe wykonają: w trakcji tramwajowej ok. 20 000 km, w trakcji autobusowej ok. 45 000 km.

Linie dodatkowe dojeżdżające w rejon cmentarzy będą oznaczone numerem zaczynającym się od cyfry „8”.”

Cmentarz Grębałów – prace budowlane przy ul. Kocmyrzowskiej.

Pomimo, iż prace budowlane przy ul. Darwina zostały zakończone 30 września, w związku z czym 3 linie autobusowe wznowiły na tej trasie swoje kursy, to niestety nie można tego powiedzieć o pętli tramwajowej “Wzgórza Krzesławickie”, która ma być oddana do użytku w drugiej połowie przyszłego roku.

Dla osób, które zastanawiają się jak będzie w dniu 1 listopada wyglądał dojazd na Cmentarz Grębałów jest jednak dobra nowina. Władze Miasta Kraków mają zamiar uruchomić linie tramwajowe, które będą kursowały w stronę Cmentarza Grębałów. Musimy tutaj zaznaczyć, iż taki dojazd tramwajem jest planowany na 1 listopada, a najbliższym przystankiem dla Cmentarza Grębałów ma być przystanek “Jarzębiny” ze względu na brak możliwości uruchomienia w tak krótkim czasie pętli tramwajowej “Wzgórza Krzesławickie”.

Specjalne linie autobusowe – Cmentarz Grębałów

Zgodnie z informacjami, które widnieją na stronie internetowej www.ztp.krakow.pl w okresie Wszystkich Świętych czyli w dniach od 31 października do 3 listopada, linie MPK zostaną wzmocnione przez specjalne linie tramwajowe i autobusowe. Poniżej zamieszczamy listę dodatkowych autobusów, które będą kursowały w tych dniach na Cmentarz Grębałów.

Specjalne linie autobusowe:

  • linia 806: Cmentarz Prądnik Czerwony – Powstańców, Strzelców, Dobrego Pasterza, Al. Andersa – przystanek Plac Centralny im. R. Reagana – Al. Jana Pawła II, Bulwarowa, Al. Solidarności, Ujastek, Mrozowa, Blokowa, Darwina – Cmentarz Grębałów;
  • linia 820: Cmentarz Prądnik Czerwony – Powstańców, Piasta Kołodzieja, Popielidów, Kruszwicka, Kupały, Okulickiego, Łowińskiego, Blokowa, Darwina (powrót: Darwina, Kocmyrzowska, Łowińskiego) – Cmentarz Grębałów;
  • linia 863: Miejskie Centrum Opieki – Jakubowskiego, Kostaneckiego, Wielicka, Teligi, Ćwiklińskiej, Mała Góra, Bieżanowska, Agatowa, Domagały, Nad Drwiną, Półłanki, Klasztorna, Sieroszewskiego, Al. Jana Pawła II, Bulwarowa, Orkana, Al. Solidarności, Al. Róż, Żeromskiego, Obrońców Krzyża, Kocmyrzowska, Łowińskiego, Blokowa, Darwina (powrót: Darwina, Kocmyrzowska) – Cmentarz Grębałów;
  • linia 874: Os. Kurdwanów – Stojałowskiego, Halszki, Beskidzka, Malborska, Wielicka, Powstańców Wielkopolskich, Nowohucka, Al. Pokoju, Al. Jana Pawła II, Bulwarowa, Al. Solidarności, Ujastek, Mrozowa, Blokowa, Darwina, (powrót: Darwina, Kocmyrzowska, Łowińskiego, Ujastek) – Cmentarz Grębałów;

Standardowe linie autobusowe i tramwajowe w dniu Wszystkich Świętych.

Oprócz specjalnych linii autobusowych w dniu Wszystkich Świętych co roku są również uruchamiane standardowe linie autobusowe i tramwajowe, jednak nie wszystkie oraz numery lub trasy niektórych z nich mogą ulec zmianom. W dniu 1 listopada ich częstotliwość jest zwykle zwiększona, aby mogły lepiej obsłużyć dużą liczbę pasażerów. Jest to związane ze zmianami rozkładów jazdy więc pamiętaj, aby przed wyjściem z domu sprawdzić aktualny rozkład jazdy wybranego środka komunikacji miejskiej. Możesz to zrobić na stronie internetowej www.rozklady.mpk.krakow.pl

Cmentarz Grębałów – dojazd w dniu 1 listopada

Cmentarz Grębałów usytuowany jest pomiędzy ulicami Kocmyrzowską oraz Karola Darwina. Wzdłuż każdej z tych ulic ulokowane zostały przystanki autobusowe. Można zatem w zależności od dogodnego wejścia na cmentarz wybrać odpowiedni przystanek MPK.

Najbliższe przystanki w okolicach Cmentarza Grębałów to:

  • Przystanek autobusowy: “Wzgórza Krzesławickie” – znajduje się przy ul. Kocmyrzowskiej przy wejściu na cmentarz.
  • Przystanek autobusowy: “Darwina” – znajduje się przy ul. Kocmyrzowskiej oraz przy ul. Darwina, są one umiejscowione od zachodniej strony cmentarza.
  • Przystanek autobusowy: “Cmentarz Grębałów Południe” – znajduje się przy ul. Darwina.
  • Przystanek autobusowy “Cmentarz Grębałów” – znajduje się przy ul. Darwina w pobliżu wejścia na cmentarz przy Kaplicy Cmentarnej Grębałów.
  • Przystanek tramwajowy “Jarzębiny” – jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej MPK: Jest duża szansa, iż w tym roku da się dojechać tramwajem do Cmentarza Grębałów. W najbliższy poniedziałek, 28 października, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzą stan nowych obiektów mostowych po których poruszać się będą tramwaje. o ile kontrola zakończy się wynikiem pozytywnym, ruch tramwajów w rejon cmentarza Grębałów do przystanku „Jarzębiny” zostanie uruchomiony 31 października. Przystanek „Jarzębiny” jest położony najbliżej cmentarza w Grębałowie i pozwoli na skomunikowanie cmentarza z komunikacją tramwajową. Czekamy na ostatnie formalności, bo technicznie wszystko jest już przygotowane – mówił Łukasz Sęk, zastępca prezydenta Krakowa.” – jak wynika z przytoczonej najnowszej informacji dotyczącej sytuacji dojazdu do Cmentarza Grębałów liniami tramwajowymi, jest ogromna szansa, iż będzie to możliwe już 1 listopada, jednak dopóki MPK nie potwierdzi tej wiadomości, możemy jedynie oczekiwać cierpliwie ich dalszych działań.
  • Warto zwrócić uwagę na dokładne nazwy przystanków jakie będą nosiły przystanki tramwajowe oraz autobusowe przy cmentarzach w dniu 1 listopada, ponieważ mogą zostać wprowadzone nowe tymczasowe przystanki w niektórych miejscach. Polecamy sprawdzić na stronach internetowych www.ztp.krakow.pl oraz www.mpk.krakow.pl aktualne informacje o funkcjonowaniu przystanków zarówno stałych jak i ustalonych tymczasowo ze względu na okoliczność Uroczystości Wszystkich Świętych.

Rozkłady jazdy i trasy w dniu 1 listopada

Najbardziej aktualne informacje dotyczące rozkładów jazdy oraz przebiegu tras linii autobusowych w dniu 1 listopada znajdziesz na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl. Tutaj znajdziesz również aktualności dotyczące wszystkich zmian, które będą miały miejsce w dniu Wszystkich Świętych. Podczas podróży autobusem możesz skorzystać z aplikacji JakDojade, aby w każdej chwili zaktualizować przebieg podróży.

Standardowe linie autobusowe kursujące w zwykłe dni w okolicach Cmentarza Grębałów.

Jeżeli nie uda Ci się dotrzeć na groby swoich bliskich zmarłych w Uroczystość Wszystkich Świętych, a pomimo tego zechcesz wybrać się na cmentarz w inny dzień tygodnia to spieszymy z poniżej zamieszczonymi informacjami o liniach tramwajowych oraz autobusowych, które na co dzień kursują w okolicach Cmentarza Grębałów.

Linie autobusowe:

110 – przystanki: “Darwina”,”Cmentarz Grębałów Południe”, “Cmentarz Grębałów” trasa: Al. Przyjaźni – Węgrzynowice.

122 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Al. Przyjaźni – Zesławice.

149 – przystanki: “Wzgórza Krzesławickie”, “Darwina” trasa: Szpital Okulistyczny – Lesisko.
160 – przystanki: “Darwina”, “Cmentarz Grębałów Południe”, “Cmentarz Grębałów” trasa: Al. Przyjaźni – Pleszów.

180 – przystanki: “Darwina”,”Wzgórza Krzesławickie” trasa: Os. Na Stoku – Grębałów.

742 – przystanki: “Cmentarz Grębałów Południe”, ”Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Kombinat – Wzgórza Krzesławickie

242 – przystanek: “Cmentarz Grębałów”, trasa: Kombinat – Krzysztoforzyce Pętla

272 – przystanek: “Cmentarz Grębałów”, trasa: Kombinat – Kocmyrzów – Luborzyca Urząd Gminy

202 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie” trasa: Czyżyny Dworzec – Łososkowice Remiza

212 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Czyżyny Dworzec Czulice Kościół

222 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Czyżyny Dworzec – Słomniki Osiedle, miejsce: al. 29 Listopada

232 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Czyżyny Dworzec – Wilków Pętla

262 – przystanki: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Czyżyny Dworzec – Rawałowice Kapliczka

422 – przystanek: “Darwina”, “Wzgórza Krzesławickie”, trasa: Al. Przyjaźni – Zesławice

Msze Święte na Cmentarzu Grębałów w dni 1 i 2 listopada

Na Cmentarzu Grębałów co roku w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny odprawiane są Msze Święte. Miejscem ich celebracji jest znajdująca się na cmentarzu Kaplica Cmentarna Grębałów.
Zgodnie z informacjami, które widnieją na stronie internetowej www.wzgorza.diecezja.krakow.pl możemy poinformować, iż Msze Święte i nabożeństwa w okresie Wszystkich Świętych zostaną odprawiona w następującym porządku:

Dzień 1 listopada 2024
Msze Święte będą odbywały się co godzinę od godziny 9:00 do 17:00
O godz. 15:00 odbędzie się procesja z modlitwami za zmarłych

Dzień 2 listopada 2024
Msze Święte odbędą się w godzinach 10:00 i 12:00

Cmentarz Grębałów – gdzie zaparkować samochód w dniu 1 listopada?

W Uroczystość Wszystkich Świętych parkowanie w okolicach krakowskich cmentarzy jest bardzo utrudnione. Cmentarz Grębałów jest jednym z większych cmentarzy w Krakowie co wpływa na duże natężenie ruchu w jego otoczeniu oraz wszelkie niedogodności z tym związane. o ile nie wiesz gdzie szukać parkingu, mamy dla Ciebie kilka sugestii:

  • Parkingi tymczasowe przy ul. Kocmyrzowskiej – W pobliżu cmentarza, szczególnie przy ulicy Kocmyrzowskiej, organizowane są tymczasowe parkingi. Są one najlepszą opcją, jeżeli chcesz zaparkować blisko cmentarza, jednak trzeba liczyć się w ich przypadku z bardzo gwałtownie zapełniającymi się miejscami parkingowymi.
  • Parking przy Centrum Handlowym Czyżyny – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do zaparkowania. o ile możesz pozwolić sobie na dotarcie na cmentarz pieszo lub przesiadkę na komunikację miejską, to wspomniany parking powinien być dla Ciebie świetnym sposobem na postój. Z parkingu przy Centrum Handlowym Czyżyny możesz dojechać do Cmentarza Grębałów tramwajem (linia 1 lub 5) bezpośrednio na przystanek “Cmentarz Grębałów”.
  • Parkowanie na osiedlach w Nowej Hucie – Dobrą praktyką w dniu 1 listopada jest parkowanie samochodu na pobliskich osiedlach Nowej Huty. Dla przykładu w okolicy osiedla Na Skarpie lub osiedla Zgody znajdują się miejsca parkingowe. Ze wspomnianych osiedli możesz dotrzeć pieszo na Cmentarz Grębałów.
  • Parkingi prywatne – W okolicach Cmentarza Grębałów, oprócz standardowych parkingów mogą być również dostępne prywatne parkingi udostępniane przez okolicznych mieszkańców. Warto wcześniej zorientować się w możliwościach wynajmu miejsca parkingowego na ten dzień.
  • Zostaw samochód dalej i skorzystaj z komunikacji miejskiej – o ile nie znajdziesz miejsca parkingowego w pobliżu Cmentarza Grębałów, możesz rozważyć zaparkowanie samochodu w dalszej części miasta i skorzystać z komunikacji miejskiej. MPK w dniu 1 listopada kursuje częściej oraz dostępne są specjalne linie tramwajowe i autobusowe.

Abyś mógł spokojnie przeżyć dzień Wszystkich Świętych zaplanuj wcześniej swoją podróż i weź pod uwagę wszystkie możliwe problemy, które mogą się pojawić tego dnia w związku ze zmianami w organizacji ruchu drogowego, tłumami wiernych w okolicach cmentarzy oraz dużą częstotliwością kursów komunikacji miejskiej tego dnia. o ile jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi tego jak się przygotować na dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, aby był to dzień spokojny i dobrze zorganizowany koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: 1 listopada – zmiany w organizacji ruchu drogowego, komunikacji miejskiej i tłumy ludzi na drogach – przygotuj się na ten dzień

Alternatywne środki transportu w okresie Wszystkich Świętych

Aby całkowicie uniknąć problemu związanego z poszukiwaniem miejsca parkingowego przy Cmentarzu, weź pod uwagę skorzystanie z komunikacji miejskiej lub pozostawienie samochodu w bardziej oddalonych częściach miasta, skąd można dojechać tramwajem lub autobusem. Możesz również rozważyć jedną z poniżej przybliżonych możliwości alternatywnego dojazdu na cmentarz w dniu 1 listopada

Rower lub piesza wycieczka w dniu Wszystkich Świętych

Jeśli masz możliwość, dojechać do cmentarza rowerem lub przybyć pieszo to koniecznie weź taką możliwość pod uwagę.

Może się to okazać dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie będziesz zmuszony stać w korkach ani krążyć po uliczkach przy cmentarzu w poszukiwaniu miejsca parkingowego. Kraków dysponuje rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych, a spacer na świeżym powietrzu jest przyjemną alternatywą, szczególnie w pięknej, jesiennej scenerii.

Jeżeli zdecydujesz się na dojazd rowerem na Cmentarz Grębałów, weź pod uwagę wzmożony ruch w okolicy cmentarza i wybierz trasę, która omija najbardziej zatłoczone miejsca, aby Twoja podróż była możliwie najbardziej bezpieczna.

Taksówka na cmentarz w dniu 1 listopada

w Krakowie dojazd taksówką na cmentarz jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak trzeba wziąć pod uwagę większy koszt podróży w porównaniu do przejazdu komunikacją miejską.

Dodatkowo ze względu na duże zainteresowanie oraz zwiększony ruch w dniu 1 listopada ceny przejazdów będą wyższe niż zwykle. o ile masz taką możliwość i zdecydujesz się na dojazd prywatnym transportem rozważ wcześniejszą rezerwację przejazdu. W dniu Wszystkich Świętych czas przejazdu może być wydłużony z powodu korków oraz ograniczeń w ruchu drogowym. Oczekiwanie na przyjazd taryfy również będzie dłuższe niż w inne dni.

Oprócz tego dobrze abyś wiedział, iż 1 listopada przewoźnicy będą mieli wyznaczone strefy wysiadania oraz odbioru pasażerów. Te miejsca mogą być oddalone od głównych wejść na cmentarz, dlatego podczas planowania podróży weź pod uwagę czas, który potrzebujesz na dotarcie na cmentarz z wyznaczonego punktu postoju taksówek

Praktyczne wskazówki

  • jeżeli chcesz uniknąć tłumów, przybądź wczesnym rankiem lub późnym popołudniem na cmentarz – to znaczy unikaj największego natężenia ruchu, które występuje w godzinach 10:00-15:00
  • bądź na bieżąco z aktualnymi informacjami dotyczącymi organizacji ruchu drogowego. Zmiany mogą być dynamiczne w zależności od sytuacji na drogach. Śledź zatem komunikaty MPK, ZIKiT oraz lokalne serwisy informacyjne
  • dojazd na Cmentarz Prądnik Czerwony w Uroczystość Wszystkich Świętych z pewnością wymaga wcześniejszego zaplanowania. Zalecamy Ci szczególną cierpliwość oraz znoszenie wszelkich utrudnień i niedogodności w sposób łagodny i spokojny. Takie podejście pozwoli Ci cieszyć się tym dniem oraz zapewni dyspozycyjność w hojnych modlitwach i ofiarach na rzecz Twoich bliskich zmarłych.
Idź do oryginalnego materiału