— Musimy pamiętać o tym, iż w te szczególne dni, dojazd do nekropolii, jest znacznie ograniczony, wobec czego zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej. Tak jest wygodniej, bezpieczniej i szybciej — apeluje do odwiedzających groby Piotr Szereda, naczelnik wydziału wykroczeń straży miejskiej Wrocławia.
Jak zapewnia prezes MPK Witold Woźny, komunikacja zbiorowa będzie kursować częściej już od 26 października. Dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe będą do dyspozycji pasażerów do 3 listopada.
— Dziewięć linii tramwajowych, siedem linii autobusowych. Wiele z linii tradycyjnych zwiększa swoją częstotliwość. Zadbaliśmy również o przystanki. Staramy się kierować też w taki sposób tą komunikację, aby te linie, które mogą zatrzymywać się przy przystankach, przy największych cmentarzach, tak też w tym czasie robiły — mówi naszej redakcji Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Również zmiany w organizacji ruchu zaczynają się na tydzień przed Świętem Zmarłych. W większości polegają one na eliminacji parkowania w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy. Jak nas poinformował Andrzej Brzoza z wydziału inżynierii miejskiej UM Wrocławia, największe zmiany nastąpią 1 listopada i będą one głównie dotyczyć największych wrocławskich nekropolii.
— Na cmentarzu osobowickim zostanie zamknięta ulica Osobowicka — na odcinku pomiędzy Mostem Milenijnym a mostem Osobowickim. Dodatkowo zostanie wyznaczony buspas na Moście Milenijnym od ulicy Popowickiej do ulicy Osobowickiej. Jeden kierunek ruchu zostanie wprowadzony na ulicy Reymonta, dla kierunku w stronę miasta. W kierunku przeciwnym będzie ta ulica zamknięta i dedykowana tylko komunikacji zbiorowej. Na ulicy Osobowickiej dla komunikacji indywidualnej, dla obsługi cmentarza, zostanie wyznaczony parking na terenie wojskowym Wyższej Szkoły Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Wjazd od ulicy Obornickiej. Ten parking będzie funkcjonował w dniach od 30 października do 1 listopada w godzinach 7.00 — 20.00. Będzie to parking bezpłatny. Poza tym na ul. Osobowickiej, na parkingu, który normalnie funkcjonuje dla wszystkich, będzie możliwe zaparkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych, które z identyfikatorem będą mogły wyjechać pod znak zakazu — informuje Piotr Szereda, naczelnik wydziału wykroczeń straży miejskiej Wrocławia.
— Aby pomóc wszystkim pasażerom, którzy wybiorą komunikację miejską, do której zachęcamy, nasze służby nadzoru ruchu będą na ulicach i przy największych cmentarzach pomagać wszystkim mieszkańcom Wrocławia. Dodatkowo pracownicy biura obsługi pasażera będą służyły radą i informacją, jak ta komunikacja w tych dniach wygląda — podkreśla Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
1 listopada ważne zmiany organizacji ruchu nastąpią również w okolicy cmentarza grabiszyńskiego.
— Zamknięcie będzie pomiędzy ulicami Ostrowskiego a ulicą Jordanowską. Parking dedykowany będzie na terenach byłej fabryki Wabco. Natomiast dojazd do parkingu zarówno na nekropolii osobowickiej jak i grabiszyńskiej, będzie oznakowany adekwatnym oznakowaniem, takim jak w latach poprzednich — mówi Andrzej Brzoza, wydział inżynierii miejskiej UM Wrocławia.
Dzień Wszystkich Świętych to wzmożone działania wszystkich służb, również Straży Miejskiej.
— Działania strażników Straży Miejskiej Wrocławia sprowadzają się do kontroli nie tylko tego parkowania, dojazdu, stosowania się do ograniczeń, ale strażnicy zwracają również uwagę na osoby, które potrzebują pomocy. To mogą być osoby starsze, które na przykład zasłabną, bądź się zagubią. Często spotykamy się z tym, iż dochodzi do zagubień dzieci. Wtedy te nasze działania koncentrują się na tym, by takim osobom pomóc — wyjaśnia Piotr Szereda, naczelnik wydziału wykroczeń straży miejskiej Wrocławia.
— Z takiej większej zmiany organizacji ruchu jeszcze przy cmentarzu na ulicy Bardzkiej zostanie wprowadzony jeden kierunek (na ulicy Morwowej pomiędzy ulicą Bardzką a Gazową). Ten jeden kierunek ma służyć wytworzeniu dodatkowych miejsc postojowych dla odwiedzających cmentarz. Parking będzie zlokalizowany na całym odcinku tego jednego kierunku. Podobnie będzie przy cmentarzu na ulicy Kiełczowskiej, gdzie pomiędzy ulicą Kiełczowską a Bierutowską, także zostanie wprowadzony jeden kierunek i będzie możliwość pozostawienia samochodu — dodaje Andrzej Brzoza, wydział inżynierii miejskiej UM Wrocławia.
Piotr Szereda ze Straży Miejskiej apeluje do odwiedzających nekropolię.
— Abyśmy również, gdy widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, która zasłabnie, która jest zagubiona, gdy widzimy na przykład osoby małoletnie, dzieci najczęściej, które rzeczywiście ich zachowanie, płacz, wskazują na to, iż potrzebują pomocy, byśmy po prostu reagowali. W takim przypadku zwróćmy się bądź to do strażników straży miejskiej Wrocławia, bądź to do funkcjonariuszy policji. Z pewnością sami możemy sobie pomóc — prosi o rozwagę i reagowanie na osoby potrzebujące pomocy Piotr Szereda, naczelnik wydziału wykroczeń straży miejskiej Wrocławia.