Jak faktoring wspiera firmy transportowe w okresie wysokiego popytu?

5 dni temu

Chociaż sektor TSL stanowi jeden z filarów polskiej gospodarki, to przedsiębiorstwa logistyczne, spedycyjne i transportowe nieustannie zmagają się z utrzymywaniem płynności finansowej. Niestabilne ceny paliw, wysokie koszty operacyjne czy inwestycje związane ze zmianami legislacyjnymi sprawiają, iż firmy, szczególnie mniejsze, balansują na granicy rentowności, również w okresie wysokiego popytu. Główne wyzwanie dla branży stanowią także faktury z odroczonym terminem płatności – choćby do 60 dni. Z tych względów niektórzy przedsiębiorcy błyskawicznie odmrażają gotówkę z faktur oczekujących na opłacenie. To możliwe dzięki faktoringowi, który zapewnia dostęp do środków pieniężnych choćby w dniu wystawienia dokumentów sprzedażowych. Jak działają usługi faktoringowe w branży TSL?

Na czym polega faktoring dla firm transportowych?

Faktoring dla transportu obejmuje specjalistyczne usługi finansowe dla przedsiębiorstw logistycznych, spedycyjnych i transportowych, które nie mogą skrócić terminów płatności dla kontrahentów ze względu na konkurencję oraz standardy w branży TSL, ale potrzebują szybszego dostępu do gotówki za wykonane usługi. Klasyczny faktoring polega na finansowaniu faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności. Firma transportowa (faktorant) wystawia fakturę i przesyła ją firmie faktoringowej (faktorowi), która wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności, a następnie wypłaca klientowi tzw. zaliczkę faktoringową, czyli 70-90 proc. wartości sprzedaży w zależności od warunków umowy. Co ważne, zaliczka jest wypłacana choćby w tym samym dniu, dzięki czemu przedsiębiorca zyskuje błyskawiczny dostęp do środków, którymi może pokryć bieżące wydatki. Kontrahent zachowuje prawo do uregulowania należności w późniejszym terminie. Kiedy zrealizuje przelew, faktor wypłaci klientowi pozostałą część zaliczki, pomniejszoną o koszty finansowania.

Ponadto przedsiębiorstwa z sektora TSL mogą korzystać z faktoringu odwrotnego, który polega na finansowaniu faktur kosztowych. W tym przypadku faktorant zgłasza potrzebę opłacenia faktury za zakupy firmowe przez faktora, który przelewa 100 proc. wartości sprzedaży dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. Co ważne, klient rozlicza się z firmą faktoringową w późniejszym terminie, który może choćby wykraczać poza termin płatności na fakturze. Dzięki faktoringowi odwrotnemu dostawcy zyskują niemal natychmiastowe płatności, co skłania ich do udzielania rabatów i negocjowania warunków umów handlowych z najrzetelniejszymi kontrahentami.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu w branży TSL?

Usługi faktoringowe wspierają przedsiębiorstwa w utrzymywaniu płynności finansowej i obniżają ryzyko powstawania zatorów płatniczych, które wywołują efekt domina, oddziałując negatywnie na kondycję firm korzystających z usług transportowych. Dzięki finansowaniu faktur sprzedażowych faktoranci mogą pokrywać bieżące wydatki oraz inwestować w rozwój technologiczny, nie zaciągając kredytów i pożyczek w bankach. Trzeba też podkreślić, iż zawarcie umowy faktoringowej jest zdecydowanie prostsze i szybsze w porównaniu z formalnościami wymaganymi w procedurach bankowych. Faktoranci doceniają również poprawę relacji biznesowych z kontrahentami oraz łatwiejsze nawiązywanie nowych kontaktów. Faktoring błyskawicznie odmraża gotówkę z faktur, więc oferowanie wydłużonych terminów płatności dla klientów nie stanowi problematycznego wyzwania, a wręcz pozwala na zwiększenie przewagi konkurencyjnej.

Jaki faktoring dla firm transportowych warto wybrać?

Firmy faktoringowe świadczące usługi faktoringowe dla transportu wiedzą, iż klienci oczekują jak najszybszego finansowania faktur – bez skomplikowanych procedur i wielodniowego oczekiwania na decyzję o wykupie wierzytelności. Przejrzyste zasady i ekspresowe przelewanie środków to wyróżniki Finea – faktora z wieloletnim doświadczeniem w faktoringu dla branży TSL. Finea podkreśla, iż elastyczna oferta pozwala na precyzyjne dopasowanie warunków umowy faktoringowej do indywidualnych potrzeb danej firmy transportowej, bez względu na jej staż i wielkość. Faktor wypłaca do 300 tys. zł już w 15 minut od złożenia wniosku i otrzymania dokumentów, co ułatwia klientom błyskawiczne reagowanie na nagłe, nieprzewidziane wydatki firmowe.

Łatwiejszy dostęp do kapitału umożliwia firmom z segmentu TSL inwestowanie w rozwijanie floty, bieżące serwisowanie pojazdów czy wdrażanie innowacyjnych systemów do zarządzania transportem. Przedsiębiorstwa, które nie uzależniają funkcjonowania od przelewów od kontrahentów, stopniowo zwiększają przewagę konkurencyjną, ponieważ nie omijają limitowanych okazji inwestycyjnych. W długoterminowej perspektywie skalują działalność, kiedy konkurenci przez cały czas zmagają się z nieregularnymi przepływami gotówki.

Idź do oryginalnego materiału