Jak OCT pomaga w wykrywaniu jaskry, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej?

ciechanowinaczej.pl 3 godzin temu
Badanie OCT (z ang. Optical Coherence Tomography), inaczej optyczna koherentna tomografia dna oka umożliwia rozpoznanie wielu chorób okulistycznych. Jest to szybkie, bezbolesne i bezinwazyjne badanie. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta metoda diagnostyczna. Dowiedz się, jak optyczna koherentna tomografia dna oka pomaga w diagnozie jaskry, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, zanim skorzystasz z konsultacji u lekarza okulisty! Na czym polega badanie OCT oka?

Badanie OCT oka pozwala na pomiar grubości siatkówki. Jest to jedno z badań obrazowych (znacznie precyzyjniejsze niż np. angiografia), które wykonuje lekarz okulista. Do przeprowadzenia optycznej koherentnej tomografii dna potrzebny jest aparat OCT, który wykorzystuje technologię interferometrii. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu lekarz może dokonać analizy stanu:


przedniej części gałki ocznej,
tylnej części gałki oka,
plamki żółtej.


Zastanawiasz się, ile trwa to badanie OCT oka? W zależności od danego przypadku od kilku do kilkunastu minut (u osób starszych procedura może potrwać nieco dłużej). Jak przebiega optyczna koherentna tomografia dna oka ? Najpierw musisz usiąść przed aparaturą, oprzeć brodę na podpórce i patrzeć w soczewkę, postępując zgodnie ze wskazówkami lekarza okulisty, który analizuje na ekranie różn
Idź do oryginalnego materiału