Jak poprawnie używać endometru i wykorzystać jego możliwości?

6 godzin temu

Endometr to ważne i powszechnie wykorzystywane narzędzie stomatologiczne. Urządzenie to przydaje się podczas leczenia kanałowego zębów, a służy do mierzenia długości kanałów korzeniowych. Sprzęt ten zapewnia precyzyjne, komfortowe i bezbolesne badanie, które w ogromnej mierze wpływa na skuteczność całego leczenia. W jaki sposób z niego korzystać, aby w pełni wykorzystać jego możliwości?

Endometry stomatologiczne – podstawowe informacje

Endometr stomatologiczny jest urządzeniem składającym się z takich elementów jak: wyświetlacz, sygnalizator, elektrody (bierna i czynna). Czynna elektroda montowana jest na pilniku, który wprowadzamy do kanału zęba, natomiast bierna jest klipsem zakładanym na wargę pacjenta. Endometry pracują na zasadzie pomiaru różnic oporów prądu pomiędzy kanałem korzeniowym a kością. Co ważne, korzystanie z nich nie sprawia pacjentowi żadnego dyskomfortu. Samo badanie jest dosyć krótkie i daje dokładne wyniki, bez konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich. Sięgając po endometr stomatologiczny, lekarz stomatolog może sprawnie i efektywnie przeprowadzić leczenie kanałowe. W procedurach stomatologicznych przydaje się również bezprzewodowy endomotor, czyli urządzenie składające się z rękojeści i silnika, który kontroluje obroty oraz prędkość pilników stomatologicznych.

Jak prawidłowo używać endometru?

Leczenie kanałowe wymaga od stomatologa niebywałej dokładności, odpowiednich narzędzi i obszernej wiedzy. Endometr pozwala na dokładne ustalenie długości kanału, a tym samym głębokości, do której należy go oczyścić. Korzystając z niego, należy pamiętać o pewnych kwestiach. Po pierwsze, sprzęt ten pracuje najlepiej w suchym środowisku, aczkolwiek można na początku zwilżyć wejścia do kanałów, a później je opracować. Istotne jest to, aby po wstępnym przygotowaniu, wlot odprowadził nadmiar podchlorynu sodu. Trzeba też dodać, iż długość kanału musimy zaznaczyć na pilniku ogranicznikiem, natomiast opiłki dentystyczne i materiał wypełniający należy usunąć. O czym jeszcze musimy pamiętać?

  • Przed przystąpieniem do badania dokładnie łączymy wszystkie części robocze endometru,
  • oddzielamy pole robocze od cieczy, przy użyciu np. koferdamu,
  • upewniamy się, czy części robocze urządzenia nie dotykają metalowych koron na sąsiednich zębach,
  • pomiaru dokonujemy po zatrzymaniu krwawienia i wysuszeniu kanału,
  • nie stosujemy endometru u osób posiadających stymulator serca,
  • urządzenia mobilne trzymamy z daleka od tego sprzętu,
  • pamiętajmy, iż przy szerokim otworze wierzchołkowym wynik pomiaru jest niedoszacowany.

Pierwszy wykonany pomiar daje najczęściej najbardziej precyzyjne wyniki. W przypadku pracy z zakrzywionymi kanałami należy powtórzyć pomiary.

Rozważając zakup endometru powinniśmy zwrócić uwagę na jego precyzję działania i łatwą obsługę. Sklep dla stomatologa ma w swojej ofercie wiele modeli tych sprzętów od renomowanych producentów.

Materiał partnera.

Idź do oryginalnego materiału