Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie podzielił się z nami pierwszymi statystykami, jeżeli chodzi o przeprowadzone e-kontrole w Strefie Płatnego Parkowania przez samochody z kamerami. Zapominalscy kierowcy muszą spodziewać się w najbliższym czasie wizyty listonosza.
Lublin. Pierwsze dane e-kontroli w SPP
Od poniedziałku, 17 listopada, w Lublinie działa nowoczesny system e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania (SPP), obejmującej około 2,7 tys. miejsc postojowych. Dwa elektryczne samochody zakupione przez MPK Lublin, wyposażone w zaawansowane moduły kamer i czujników, skanują tablice rejestracyjne zaparkowanych samochodów, sprawdzając, czy opłaty za postój zostały uregulowane.
Każdy pojazd w SPP jest sprawdzany dwukrotnie w krótkim czasie (około 10 minut), aby wyeliminować pomyłki i uwzględnić sytuacje, gdy kierowcy dopiero zmierzają do parkomatu. Zeskanowane tablice rejestracyjne są porównywane z bazą danych zawierającą informacje o wniesionych opłatach, abonamentach oraz transakcjach z aplikacji mobilnych. Pojazdy, za które opłaty zostały uregulowane, są automatycznie usuwane z rejestru. Do dalszej analizy trafiają jedynie te, za które brak opłaty za parkowanie.
Jak już informowaliśmy, pierwszego dnia e-kontroli pojazdy skontrolowały łącznie ponad 2,2 tys. aut. Wtedy jeszcze Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie był w stanie podać, ile z przeprowadzonych kontroli zakończyło się wystawieniem wezwań do zapłaty. Pracownicy MPK musieli przeprowadzić ręczną weryfikację numerów rejestracyjnych, aby potwierdzić prawidłowe działanie systemu i ograniczyć liczbę ewentualnych odwołań.
Właśnie uzyskaliśmy dane dotyczące przeprowadzonych kontroli w pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu e-kontroli.
„W ramach e-kontroli w ubiegłym tygodniu samochody skanowały dziennie ok. 3 tysiące tablic pojazdów zaparkowanych w SPP. Po dogłębnej analizie zebranych danych, w tym również weryfikacji manualnej, wynika, iż dziennie w ramach e-kontroli wystawianych jest 110-120 wezwań. Dla porównania kontrole piesze w tym okresie wystawiały dziennie ok. 65 wezwań” – mówi Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Kierowcy, którzy nie opłacili postoju w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) lub przekroczyli czas parkowania, muszą liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłaty, które dostarczy listonosz. Aktualnie kara za brak biletu wynosi 200 zł, jednak od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie do 300 zł. Wraz z początkiem nowego roku zwiększą się również stawki za parkowanie w SPP. Szczegóły na ten temat opisaliśmy w artykule: Parkowanie w Lublinie droższe niż w Warszawie. Kierowcy od stycznia zapłacą więcej [NOWE STAWKI].