W najbliższych dniach słupki na termometrze przekroczą 30 stopni. To temperatura, która może być niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych i cierpiących na choroby serca – przestrzegają lekarze.
Dr Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego informuje, iż w upalne dni należy starać się nie wychodzić z domu, zasłaniać i pozamykać okna.
– W tak ciepły dzień jak dzisiaj najlepiej po prostu nie wychodzić z domu, zasłaniać i pozamykać okna, by mieszkanie się nie nagrzewało. o ile mamy wentylator, to także warto go włączyć. Pamiętajmy również o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W upalne dni należy pić około 3 litrów wody mineralnej – podpowiada lekarka.
Wysokie temperatury są niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych i cierpiących na choroby układu krążenia, które w szczególności podczas upalnych dni powinny spożywać więcej płynów.
– Osoby starsze generalnie nie czują tak bardzo pragnienia, ale w małych ilościach powinny płyny spożywać przez cały dzień. Jest to niezwykle istotne u osób mających nadciśnienie tętnicze czy objawy chorób układu krążenia. Połączenie nadciśnienia tętniczego i małej ilości wypijanej wody zwiększa ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar.
Pamiętajmy także o uzupełnianiu elektrolitów, czyli o spożywaniu np. pomidorów oraz o uzupełnianiu potasu i magnezu, które w normalnych warunkach przyjmujemy w mniejszych ilościach. Starajmy się też unikać nasłonecznionych miejsc, chodzić po stronie cienistej chodnika – podpowiada Marta Solnica.
Przegrzanie organizmu może skutkować udarem. Jego objawy to zawroty i bóle głowy, nudności oraz wymioty. Natomiast w dalszej kolejności dochodzi do utraty przytomności, mogą wystąpić drgawki oraz niewydolność krążenia, która prowadzi do zgonu.
W związku z coraz wyższymi temperaturami w centrum Kielc stanęły kurtyny wodne. Kielczanie mogą szukać ochłody w dwóch miejscach: na Rynku i Placu Artystów.
Swoje drzwi otworzyło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W dni powszednie, od godz. 8.00 do 16.00 można odpocząć i się schłodzić w klimatyzowanym patio w tej placówce. Jest tam też zabezpieczona woda do picia.



2 godzin temu
















