Jak sprzedać samodzielnie mieszkanie w Poznaniu? Konkretne porady

7 miesięcy temu

Jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie samodzielnie, to w tym artykule znajdziesz konkretne porady, co zrobić, aby sprzedać gwałtownie i w satysfakcjonującej cenie. Ponieważ jest to strona o Poznaniu, więc tytuł brzmi „Jak sprzedać mieszkanie samemu w Poznaniu”, ale tak naprawdę nie ma znaczenia, czy sprzedajesz mieszkanie w naszym mieście, czy w innym zakątku Polski, bo te porady są uniwersalne.

Tekst jest skierowany do osób, które chcą samodzielnie sprzedać mieszkanie, ale jestem pewien, iż skorzystają z niego również pośrednicy nieruchomości.

Dobre zdjęcia, jak je zrobić?

Dobre zdjęcia to podstawa, od tego zależy, czy w ogóle osoba szukająca nieruchomości kliknie Twoją ofertę. o ile sprzedajesz sam, to nie będziesz raczej zatrudniał fotografa, żeby zrobił profesjonalną sesję, ale na szczęście dzisiaj naprawdę dobre zdjęcia możesz zrobić choćby telefonem, gdyż mają one naprawdę doskonałe aparaty.

Teraz kilka konkretnych porad.

  • Wykonaj zdjęcia w ciągu dnia, żeby były one jasne i wyraźne,
  • Zadbaj o to, żeby w kadrze nie było niepotrzebnych przedmiotów, wiadra ze śmieciami, czy innych podobnych rzeczy,
  • Zwróć uwagę na szczegóły, ustaw kwiatek na stole, książkę na stoliku, ułóż estetycznie poduszki na kanapie.
  • Zrób co najmniej 12 zdjęć, w tym również zdjęcia na zewnątrz.

Przeglądając portale ogłoszeniowe, często widzę zdjęcia, które są niewyraźnie, ciemne, nie pokazują potencjału nieruchomości. I niestety często zdarza się to również w ofertach biur nieruchomości.

Dobry opis

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest opis mieszkania. I tutaj zadbaj o odpowiedni nagłówek, czyli np. w tytule możesz dodać „z ogródkiem”, „klucze od już” itp.

Portale z ogłoszeniami pozycjonują lepiej te oferty, które są szczegółowo uzupełnione, dlatego wypełnij wszystkie rubryki. Pamiętaj, iż klient oprócz ceny, zwraca przede wszystkim uwagę na lokalizację, metraż i liczbę pokoi.

Ogłoszenie powinno być raczej krótkie i treściwe, nie rozpisuj się więc o śpiewających ptaszkach za oknem. Za to zwróć uwagę na to, żeby tekst był przejrzyście napisany, a więc stosuj krótkie akapity zamiast monotonnych bloków tekstu. Najgorsze, co może się zdarzyć, to tekst ogłoszenia napisany jednym ciągiem, bez żadnych akapitów, to naprawdę bardzo źle się czyta.

Stosuj listy wypunktowane, które jeszcze bardziej poprawiają przejrzystość tekstu, np.:

  • Miejsce postojowe w cenie.
  • Park (9 minut spacerem).
  • Widok z okna na Lasek Marceliński.
  • Apteka tuż za rogiem.
  • 2 minuty spacerem do przystanku autobusowego.
  • Lidl (6 minut spacerem).
  • Dojazd do centrum: 20 minut samochodem.

Używaj pogrubienia najważniejszych fragmentów tekstu, ale nie dla całych akapitów, bo to nie za dobrze wygląda.

Samodzielna wycena mieszkania

Na ten temat poświęciłem osobny artykuł: „Jak samodzielnie wycenić mieszkanie? Praktyczne wskazówki”, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszam. Tutaj tylko krótka porada, jak ustalić orientacyjną cenę nie wychodząc z domu.

Wejdź na portal z ogłoszeniami i poszukaj mieszkań o zbliżonych parametrach w tej samej dzielnicy lub okolicy. Od podanych cen możesz spokojnie odjąć 5 procent. Pamiętaj jednak, iż choćby podobne mieszkania mogą mieć bardzo róże ceny. Czasami cena podobnego mieszkania w tym samym bloku może różnić się o 50 tys. jeżeli mieszkanie jest po całkowitym remoncie, który został wykonany bezpośrednio przed sprzedażą, to cena będzie znacząco wyższa.

Gdzie promować nieruchomość?

Możliwości jest sporo, promując nieruchomość, można korzystać zarówno z płatnych, jak i bezpłatnych opcji. Aby gwałtownie i skutecznie sprzedać powinieneś korzystać z wszystkich możliwości, a więc:

  • płatne portale z ogłoszeniami, najpopularniejszy to Otodom,
  • bezpłatne portale z ogłoszeniami, np. okolica.pl,
  • informacja na swoim profilu facebookowym,
  • grupy na Facebooku, np. Sprzedam mieszkanie Poznań,
  • ogłoszenia na tablicach osiedlowych, w spółdzielniach mieszkaniowych,
  • baner, który można wywiesić, np. na balkonie – nie jest to aż tak duży wydatek.

Dokumenty

Warto też zawczasu przygotować sobie potrzebne dokumenty, m.in.:

  • akt notarialny lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do sprzedawanej nieruchomości,
  • numer księgi wieczystej lub jej wypis,
  • zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości w opłatach,
  • rachunki za media,

Przy finalizowaniu sprzedaży będziesz potrzebował również zaświadczenie o braku zameldowanych osób w lokalu, a także świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jeśli masz obawy

Jestem przekonany, iż jeżeli zastosujesz powyższe porady, będziesz w stanie sprzedać mieszkanie samemu. jeżeli jednak masz obawy, nie masz czasu, żeby chodzić po urzędach i zajmować się dokumentacją, lub jeżeli czujesz się niekomfortowo w kontaktach z klientami, i nie masz ochoty samemu zbijać ich obiekcji, wtedy możesz skorzystać z pomocy pośrednika.

Pamiętaj, iż dobry pośrednik nie ograniczy się do wystawienia oferty na portalach, ale zorganizuje profesjonalną sesję fotograficzną, przygotuje mieszkanie do sprzedaży, może też zorganizować dni otwarte, a także ma dostęp do systemu wymiany ofert, dostępnego tylko dla biur nieruchomości.

To sprawi, iż Twoja oferta będzie widoczna również dla innych pośredników, którzy współpracują w tym systemie, co znacząco może wpłynąć na szybkość sprzedaży. Dzięki takim działaniom pośrednik może sprzedać Twoje mieszkanie choćby drożej, niż byś tego oczekiwał, a w takiej sytuacji, choćby po odliczeniu kosztów prowizji, i tak dostaniesz kwotę, jakiej oczekiwałeś, jeżeli oczywiście cena nie jest znacząco zawyżona w stosunku do innych mieszkań w swojej lokalizacji.

Jeżeli masz mieszkania lub dom w Poznaniu i chciałbyś, żebym osobiście zajął się sprzedażą Twojej nieruchomości, to napisz na [email protected]. Pamiętaj, iż pierwsza rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a ja też nie przyjmuję wszystkich nieruchomości do swojej oferty.

Jarosław Zwiernik – Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami, licencja nr 25484 Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Podobne artykuły:

Idź do oryginalnego materiału