Jak w maju tego roku wyglądała sytuacja gospodarcza w naszym województwie?

2 dni temu
Zdjęcie: Foto: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze


Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował dane dotyczące sytuacji gospodarczej województwa lubuskiego w maju bieżącego roku. Raport dotyczy rynku pracy, a także produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa oraz sprzedaży detalicznej.

Przeciętne zatrudnienie wyniosło ponad 125 tysięcy osób.

– W porównaniu z poprzednim miesiącem i sytuacją w maju ubiegłego roku wynik ten uległ zmniejszeniu nieznacznie – mówi Elżbieta Adamska, zastępca kierownika Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Zielonej Górze:

Niewielki spadek zanotowano także w przypadku bezrobocia. Urzędy pracy w maju zarejestrowały 15,5 tysiąca bezrobotnych. Wrosło z kolei przeciętne średnie wynagrodzenie:

Różnica między najwyższym a najniższym średnim wynagrodzeniem wyniosła ponad 6 tysięcy złotych:

Wzrost stopy bezrobocia odnotowano w 8 powiatach, w tym największy w powiecie sulęcińskim. Największy spadek z kolei odnotowano w powiecie zielonogórskim (o 0,6 p. proc.). Po raz kolejny najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zaobserwowano w powiecie słubickim (1,9%), a najwyższą w powiecie strzelecko-drezdeneckim (8,8%).

W maju tego roku produkcja sprzedana przemysłu ogółem wyniosła ponad 4 miliardy 170 milionów złotych i jest to o 5% mniej w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku.

– Zmniejszenie produkcji sprzedanej w stosunku do maja 2023 roku odnotowano w 16 spośród 29 działów przemysłu w województwie – podkreśla Elżbieta Adamska:

Produkcja sprzedana budownictwa w maju bieżącego roku wyniosła ponad 211 milionów złotych i była niższa o ok. 32% w porównaniu z majem ubiegłego roku. O 22% zmniejszyła się także produkcja budowlano-montażowa:

W maju sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe zwiększyła się o ok. 2% w relacji do maja ubiegłego roku. Mniejsza była natomiast sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych (o 26%):

Od początku roku w województwie lubuskim oddano do użytku 1904 mieszkania. Najwięcej mieszkań oddano w Zielonej Górze (460) i Gorzowie (300), a najmniej w powiatach: wschowskim (33), sulęcińskim (35) i żagańskim (40).

Idź do oryginalnego materiału