Jak zachować się w czasie burzy? Co robić, gdy jesteś nad wodą lub jedziesz samochodem?

4 dni temu
Fot. KG PSP

Najnowsze długoterminowe prognozy na lato wskazują, iż czekają nas wysokie temperatury oraz… ekstremalne burze, z gradem, nawalnym deszczem, porywistym wiatrem i gwałtownymi wyładowaniami. Możliwe są także trąby powietrzne. Eksperci alarmują – te zjawiska mogą być wyjątkowo groźne.

Gdy zagrzmi, większość z nas odruchowo zamyka okna i zostaje w domu. I słusznie – to najbezpieczniejsze miejsce, gdy nadciąga gwałtowna burza. Ale choćby we własnych czterech ścianach możemy nieświadomie narazić się na niebezpieczeństwo. Błyskawica uderzająca w linię energetyczną lub budynek może spowodować poważne szkody – od pożaru, przez porażenie prądem, aż po awarie urządzeń domowych – telewizora czy komputera.

Strażacy podpowiadają, jak zachować się w czasie burzy by uniknąć zagrożenia

Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, iż mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla ciebie, twoich bliskich i osób postronnych.

Zamknij okna i drzwi.

W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.

Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.

Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy.

Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi.

Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.

Nie planuj więc wycieczek, najlepiej nie wychodź z domu, np. na zakupy. o ile jednak burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni nie szukaj schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij.

Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

Nie używaj urządzeń podłączonych do prądu

Podczas burzy napięcie w sieci może gwałtownie wzrosnąć. Uderzenie pioruna w linię energetyczną może „spalić” nie tylko router, komputer czy telewizor – ale i porazić użytkownika.

Zawsze odłącz urządzenia od gniazdek, a najlepiej zainwestuj w listwy przepięciowe z certyfikatem.

Unikaj kontaktu z wodą z sieci – nie bierz prysznica ani nie zmywaj naczyń. To nie mit. Woda w rurach i same instalacje hydrauliczne przewodzą prąd. jeżeli piorun uderzy w dom lub sieć kanalizacyjną, istnieje realne ryzyko porażenia. Eksperci ostrzegają: przerwij kąpiel lub zmywanie natychmiast po usłyszeniu pierwszego grzmotu.

Nie dotykaj przewodów, kranów, kaloryferów, rur ani metalowych klamek. Metal to świetny przewodnik. Trzymanie się metalowych przedmiotów podczas burzy może sprawić, iż staniesz się drogą przewodzenia prądu z wyładowania. Dotyczy to także okiennych ram i metalowych schodów.

Zadbaj, by dzieci i domowe zwierzęta by też nie miały z nimi kontaktu.

Jeśli jesteś nad wodą

Najlepiej, podczas burzy i huraganu, nie przebywaj nad wodą. Bezwzględnie wyjdź z wody.

Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu;.

Pamiętaj, iż podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.

Gdy jedziesz samochodem

Zmniejsz prędkość jazdy i bądź ostrożny, po intensywnych wiatrach i opadach. Na drodze może leżeć jeszcze nieusunięte drzewo, bądź gałąź.

Uważaj wyjeżdżając z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.

Najlepiej, jeżeli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. jeżeli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.

Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego.

Pamiętaj, iż chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, iż jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

Nie lekceważ ostrzeżeń IMGW – burza to nie czas na ryzyko. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, zanim będzie za późno. Te zasady mogą ochronić twój dom, zdrowie, a choćby życie.

Idź do oryginalnego materiału