W piątek spodziewamy się dynamicznej zimowej i wietrznej pogody za sprawą wtórnego niżu nad Bałtykiem i napływu arktycznego powietrza. W sobotę sytuacja uspokoi się, ale przez cały czas będzie zimno i popada śnieg. Niedziela przyniesie wyraźną zmianę aury – zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu. Opady śniegu gwałtownie będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Po przejściu frontu ciepłego temperatura powietrza wyraźnie wzrośnie, a najwyższa będzie na południu, w strefie oddziaływania wiatru fenowego. Po ciepłym i deszczowym wtorku, od środy znów ochłodzi się. Będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg, a temperatura powietrza w dzień będzie tylko nieco wyższa od 0°C.
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, lokalnie także burze. Na północy miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat, około –3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem bardzo silny od 50 km/h do 65 km/h, porywisty, zachodni i południowo zachodni. W północnej połowie kraju porywy wiatru do 75 km/h, nad morzem do 90 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Karpatach do 80 km/h. Wysoko w górach i na północy wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy możliwe burze i przelotne opady śniegu – przyrost pokrywy śnieżnej miejscami około 3-5 cm, w rejonach górskich Karpat o 10 cm.
Sobota z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C na południu i południowym wschodzie, około 0°C w centrum, do 2°C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat około –5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach do 60 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami z opadami śniegu, przechodzące od zachodu w deszcz ze śniegiem, miejscami zwłaszcza na zachodzie, południu i w centrum, opady marznące powodujące gołoledź. Ślisko! Poranek mroźny – temperatura minimalna od –8°C na południu, około –4°C w centrum i na zachodzie, do –1°C na północy; w rejonach podgórskich od – 15°C do –9°C. Temperatura maksymalna w dzień od –2°C do 1°C, tylko w rejonach podgórskich Bieszczadów około –4°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu miejscami opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 3°C na krańcach wschodnich, około 7°C w centrum, do 11°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem i na południu okresami dość silny, w porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na południu kraju porywy wiatru do 85 km/h.
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami słabe opady deszczu, w rejonach podgórskich Sudetów deszczu ze śniegiem, w Sudetach śniegu. Noc z temperaturą zwykle powyżej 0°C, a na południu temperatura minimalna choćby do 7°C w rejonie oddziaływania wiatru fenowego. Temperatura maksymalna w dzień około 4-6°C na przeważającym obszarze kraju, do 11°C miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i na południu porywisty, południowy i południowo-zachodni. Na południu kraju porywy wiatru do 85 km/h.
W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C na południu do 3°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
W czwartek pochmurno. Miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.