Jarmark Bożonarodzeniowy zbliża się wielkimi krokami. W tym roku 200 domków, silent disco, a także inne atrakcje.

4 dni temu
Zdjęcie: jarmark bozonarodzeniowy tlumy


Już 29 listopada na wrocławski Rynek po raz kolejny zawita Jarmark Bożonarodzeniowy. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czeka moc atrakcji i niespodzianek. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 29 listopada 2024 r. aż do 7 stycznia 2025 roku.

Aktualnie realizowane są przygotowania do otwarcia Jarmarku. Już teraz wiadomo, iż do Wrocławia zawita ponad 100 firm, które swoje wyroby zaprezentują w ponad 200 domkach. Jarmark swoim zasięgiem obejmie: Rynek (pierzeja południowa, północna, wschodnia, zachodnia), ul. Świdnicką – od Rynku do przejścia podziemnego, ul. Oławską – od Rynku do ul. Szewskie, Plac Solny.

Tradycje wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Tradycją wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego są ceramiczne kubeczki buciki, które zyskają nowy wzór i kolor. W kubeczkach tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów, delektując się jednocześnie atmosferą nadchodzących świąt.

Gorących napojów w unikatowych kubeczkach będzie można napić się w kilku lokalizacjach na Jarmarku Bożonarodzeniowym: na Placu Solnym w domku z zegarem na wieży – zwanym „Ratuszem Placu Solnego” , w „Świątecznym Wiatraku” i Domku z tarasem widokowym w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry, w „Młynówce” na pierzei północnej Rynku, czy najnowszym miejscu spotkań „Karczmie pod Łosiem” na pierzei zachodniej Rynku – w pobliżu kamienic Jaś i Małgosia.

W obszarze Jarmarku – na pierzei zachodniej Rynku pojawią się klimatyczne „fotodomki”, czyli zaaranżowane tematycznie drewniane domki, w których Goście Jarmarku będą mogli wykonywać pamiątkowe fotografie. Każdy z domków będzie udekorowany w tematyce świątecznej.

Na wrocławski Rynek zawita krasnal Prezentuś. Legenda głosi, iż trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia. Ten przesympatyczny wrocławski Krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu.

Na Placu Solnym z bajkowego domku z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem, będzie można podziwiać panoramę Jarmarku. W domku tym będzie można napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej, bajkowej przestrzeni. W tym obszarze zagoszczą również domki handlowe z rozmaitymi smakołykami. Odwiedzający będą mieli możliwość skosztowania tradycyjnej polskiej kuchni, belgijskich frytek XXL, regionalnych serów góralskich, obwarzanek, wiśniowych nalewek rzemieślniczych, czekoladowych pierników i rozgrzewających zup.

W drewnianych domkach nie zabraknie również inspiracji na świąteczne prezenty: biżuterii rękodzielniczej, autorskich wyrobów graficznych, pamiątek z Wrocławia. Na Placu Solnym pojawi się także ,,Magiczna Kraina Zabaw” – niezwykła atrakcja o charakterze świątecznej ekspozycji, która kształtem nawiązuje do jarmarkowych domków. Najmłodsi będą mogli miło i aktywnie spędzić tutaj czas, sprawdzając swoje siły podczas przejścia toru przeszkód.

Fabryka Prezentów w Bajkowym Lasku

W Bajkowym Lasku, na najmłodszych gości Jarmarku czekać będą przepiękne bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzą wszystkich maluchów do iście baśniowego świata. Tradycyjnie pośród bajkowych chatek pojawi się, niezwykły dwupoziomowy domek z fabryką prezentów. Na parterze przez ogromne okna, będzie można podziwiać jak pod czujnym okiem Mikołaja, pieczołowicie pracują elfy, by zdążyć na czas z prezentem dla wszystkich. Magiczne wnętrze ukazywać będzie wszystkie etapy: od otrzymania worka listów ze świątecznymi marzeniami, przez akceptację projektu, po pakowanie i wysyłkę świątecznych podarunków. A po zapoznaniu się z tym skomplikowanym procesem będzie można wejść na taras, podziwiać panoramę Bajkowego Lasku i wypatrywać pędzących sań renifera Rudolfa.

Kulinarne propozycje

Jak zapewniają organizatorzy, pierzeja północna Rynku stanie się prawdziwym rajem dla smakoszy. To między innymi tutaj będzie można skosztować pyszności z różnych regionów Polski i Europy. Pośród smaków i aromatów, pojawią się takie specjały jak: alzackie podpłomyki flammkuchen, dania kuchni ukraińskiej, holenderskie i włoskie sery, hiszpańskie churros, litewskie wędliny, dolnośląskie miody, turecka baklava, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników.

Nie zabraknie świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie, owoców suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, kołaczy węgierskich, świątecznych pralin, czekoladowych pierników.

W drewnianych domkach znajdą się także specjały polskiej kuchni: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, tradycyjne kołacze, słowackie strudle, miody dolnośląskie.

W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

W tym roku miłośnicy rękodzieła będą mogli wybierać spośród autorskiej ceramiki artystycznej, manualnie malowanych bombek, oryginalnych, drewnianych wyrobów z niepowtarzalnymi wzorami. Wielbiciele biżuterii będą mogli znaleźć wyjątkowe wyroby z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki. Pojawią się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami.

Odwiedzający Jarmark w świątecznych domkach znajdą również manualnie poduchy z motywami ludowymi, ekologiczne świece sojowe, naturalne kosmetyki, manualnie szyte lalki z Ukrainy i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Każdy kto, jest fanem rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będzie zawiedziony. Tradycyjnie przy wrocławskiej choince będzie można zamówić manualnie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, a także imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala.

Jarmark społecznie i lokalnie

W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego kontynuowana będzie idea bezpłatnych warsztatów świątecznych dla dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli. Warsztaty w formie zajęć z ozdabiania pierników będą odbywać się w dwupoziomowym domku w Bajkowym Lasku. Na warsztaty obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. W ramach warsztatów zaplanowany jest także spacer po Jarmarku z uwzględnieniem korzystania bezpłatnie z karuzel i atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych pod okiem animatorów.

Na pierzei zachodniej Rynku zostanie utworzona również strefa pod hasłem „Wrocław Społecznie i Lokalnie”, w której zaprezentują się Wystawcy z regionu Dolnego Śląska i lokalni producenci. W drewnianych domkach będzie można znaleźć manufakturę regionalnych wyrobów i artystycznego rękodzieła z Dolnego Śląska. „Wrocław Społecznie i Lokalnie” to także miejsce, gdzie swoje działania zaprezentują wrocławskie organizacje i podmioty, które wspierają ważne inicjatywy społeczne. Swoje stoisko zaprezentuje również Gmina Wrocław. Oba projekty „Warsztaty Świąteczne” oraz „Wrocław Społecznie i Lokalnie” finansowane są przez organizatora jarmarku i bez udziału środków publicznych.

Mnóstwo euforii na Jarmarku zagości

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będą realizowane wydarzenia artystyczne w formie etiud i widowisk ulicznych. Nie zabraknie tradycyjnego rozświetlenia wrocławskiej choinki – magicznym zaklęciem, a także zabawy w stylu Silent Disco. Od 3 do 6 stycznia 2025 r. funkcjonować będzie świąteczna scena, usytuowana w obszarze choinki na Rynku. Na scenie odbywać się będą występy małych form artystycznych, występy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, kameralne koncerty, wydarzenia z okazji obchodów Święta Trzech Króli.

Foto: Miejsca we Wrocławiu

Idź do oryginalnego materiału