Jazda na jednym kole będzie przestępstwem? Przepisy są w przygotowaniu

3 dni temu

Po serii tragicznych wypadków rząd przygotowuje przepisy, które mają na celu wprowadzenie surowszych kar, m.in. za „zabójstwo drogowe”. Nowe regulacje mają także objąć jazdę w sposób szczególnie niebezpieczny, np. na jednym kole.

Przygotowywane przepisy przewidują, iż kierowcy, którzy spowodują wypadek, łamiąc przy tym drastycznie przepisy ruchu drogowego, będą odpowiadać za nowe przestępstwo – „zabójstwo drogowe”. Oznacza to, iż w skrajnych przypadkach sprawcy wypadków z ofiarami śmiertelnymi będą mogli być surowiej karani. Taka inicjatywa to odpowiedź na rosnącą liczbę poważnych wypadków, które coraz częściej wynikają z nieodpowiedzialnego zachowania na drodze.

Kraty za wyścigi uliczne

Jednym z kluczowych elementów proponowanych zmian jest penalizacja organizacji i uczestnictwa w nielegalnych wyścigach ulicznych. Dotychczas takie działania były traktowane jako wykroczenia, co według ekspertów nie odstraszało od ryzykownej jazdy. Teraz, wzorem Niemiec, udział w takich wyścigach ma stać się przestępstwem, co oznacza znacznie surowsze konsekwencje – łącznie z karą więzienia.

Guma na cenzurowanym

Policja oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponują również wprowadzenie nowych kar za brawurową jazdę, która stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze. Nowe przepisy obejmą m.in. takie zachowania jak jazda motocyklem na jednym kole czy driftowanie samochodem. Choć te techniki często są pokazywane w kontekście sportowym, ich stosowanie na drogach publicznych stanowi poważne niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu.

Eksperci pracują

Za przygotowanie nowych regulacji odpowiada międzyresortowy zespół, w skład którego weszli przedstawiciele policji, Prokuratury Krajowej, resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przewodniczącym zespołu został wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Zespół ten ma na celu nie tylko przygotowanie nowych narzędzi prawnych, ale także zaproponowanie rozwiązań, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z patologicznymi zachowaniami użytkowników dróg.

Walka z nadmierną prędkością

Nowelizacja prawa ma również obejmować surowsze sankcje dla kierowców, którzy przekraczają prędkość o więcej niż 50 km/h. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, takie wykroczenie skutkuje odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące jedynie w obszarze zabudowanym. Nowe przepisy przewidują, iż sankcja ta będzie stosowana również poza terenem zabudowanym, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz drogach lokalnych.

A statystyki rosną…

Komenda Główna Policji podsumowała dane dotyczące wypadków drogowych w okresie od stycznia do września tego roku. Niestety, liczba wypadków w Polsce wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, co więcej, zwiększyła się również liczba ofiar śmiertelnych oraz rannych. Co szczególnie niepokojące, odnotowano więcej przypadków przekraczania prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Zdaniem ekspertów, to właśnie nadmierna prędkość jest jednym z głównych czynników prowadzących do tragicznych zdarzeń na drogach.

Propozycje zaostrzenia przepisów to odpowiedź na rosnącą presję społeczną, związaną z niebezpiecznymi zachowaniami na drogach. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie liczby wypadków oraz poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Policja liczy, iż surowsze kary odstraszą piratów drogowych i zmniejszą liczbę osób, które decydują się na nieodpowiedzialne zachowania za kierownicą.

Idź do oryginalnego materiału