Jazzowy wieczór w bibliotece

extra.info.pl 5 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na specjalny koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.

Wieczorem 8 października biblioteczne mury wypełnią utwory z bliższych i dalszych okolic literatury. Usłyszymy jazzowe kompozycje do wierszy Ewy Lipskiej, tekstów polskich poetów piosenki, takich jak: Wojciech Młynarski, Maria Czubaszek, Agnieszka Osiecka, Antoni Marianowicz czy Bogdan Loebl, a także piosenki, do których słowa napisali: Grzegorz Turnau i Michał Rusinek. Od strony muzycznej wydarzenie będzie fuzją niezwykłych osobowości jazzowych, dzięki którym przekonamy się, jak wiele można wywołać wrażeń używając dwóch podstawowych instrumentów: gitary i głosu.

Dorota Miśkiewicz to jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. W 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą. Z inicjatywy artystki powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet, z wokalistką zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytęę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.

Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cezarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie.

Marek Napiórkowski to z kolei czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.

Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów. Doceniany przez branżę i krytykę – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej Fryderyk za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Od 2017 roku jest wykładowcą w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2023 roku posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach artystycznego cyklu Zwrotka i refren, wpisanego w projekt „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wejściówki na koncert będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 1 października.

Idź do oryginalnego materiału