Jeden z najszybszych sportów świata w Wiślicy

1 rok temu
Zdjęcie: 22.04.2023. Wiślica. II Ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy w Wiślicy w speed-ballu / Fot. Marta Gajda-Kruk - Radio Kielce


Najzdolniejsi młodzi adepci speed-ballu biorą udział w II Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy w Wiślicy.

Gośćmi specjalnymi są znamienici i utytułowani sportowcy – wielokrotni mistrzowie polski i medaliści mistrzostw świata w tym niezwykle szybkim sporcie. Speed-ball narodził się w Egipcie. To stosunkowa młoda dyscyplina, która od 2014 roku rozwija się też w Polsce.

Przemysław Wolan prezes Federacji Speed-ball Polska mówi, iż to prosty sport. Od wszystkich innych dyscyplin z rakietami różni się tym, iż gumowa piłeczka przymocowana jest na 1,5 m żyłce, a uderzana krąży wokół statywu. Zadaniem zawodników jest odpowiednia zmiana kierunku jej lotu.

– Konkurencje mamy takie jak w każdym innym sporcie rakietowym – singiel i debel, czyli gramy „jeden na jednego”, bądź „dwóch na dwóch”. Speed-ball wyróżnia się konkurencjami indywidualnymi, gdzie zawodnik gra na czas, ale są też konkurencje, które zmuszają zawodników do grania dwoma rakietami – mówi Przemysław Wolan.

Przykładowo w konkurencji super solo liczy się ilość odbić wykonanych przez zawodnika w określonym czasie. W tej konkurencji aktualnym rekordzistą Polski – 513 uderzeń w piłeczkę w ciągu czterech minut – jest Karol Nowakowski z Krakowa, złoty medalista mistrzostw świata. W speed-ball zaczął grać 7 laty temu. Zapewnia, iż jest to sport bardzo przystępny.

– Mogą grać dzieci oraz seniorzy. Powstały choćby grupy osób 60 plus trenujące speed-ball. Odbyły się także mistrzostwa Polski w speed-ball dla seniorów – mówi Karol Nowakowski.

Swoich sił w speed-ballu spróbował burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski. Jak mówił, gra wymaga dużego refleksu i jest dość wymagająca. W turnieju bierze udział reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy. W szkole powstała sekcja speed-ballu, licząca 30 dzieci.

Impreza potrwa do godziny 17.

Idź do oryginalnego materiału