Rzeki w Metropolii
Obszar GZM należy do Zlewiska Bałtyku. Przez środek obszaru przebiega europejski dział wodny pomiędzy dorzeczami Wisły i Odry. Najważniejsze dopływy Wisły to: Przemsza (z połączenia Białej Przemszy i Czarnej Przemszy), Brynica (dopływ Czarnej Przemszy), Gostynka z Mleczną. Najważniejsze dopływy Odry przepływające przez GZM to: Bierawka, Kłodnica i jej dopływy: Bytomka Drama, Potok Toszecki oraz Stoła, dopływ Małej Panwi.
Najdłuższą rzeką w Metropolii jest Kłodnica. Jej długość, wg różnych źródeł, wynosi od 75 do 84 km. Powierzchnia jej dorzecza to 1125,8 km². Rzeka ma źródła w południowej części Katowic i przepływa przez Rudę Śląską, Mikołów, Gierałtowice, Zabrze, Gliwice i gminę Rudziniec. W Kędzierzynie-Koźlu wpada do Odry. Po drodze jest głównym źródłem zasilania w wodę Kanału Gliwickiego.
Rzece Kłodnicy poświęcona była duża część gliwickiej odsłony wędrownego festiwalu literackiego Miedzianka w Drodze. Więcej o tym przeczytasz tutaj: https://metropoliagzm.pl/2022/08/25/wedrowny-festiwal-literacki-miedzianka-po-drodze-zawita-do-gliwic-gzm-jest-partnerem-tego-wydarzenia/
Bogactwo rzecznych ekosystemów
Rzeki to nasze bogactwo w sensie ekosystemowym. Ich nurt, wraz z przylegającymi terenami, to skarbnica bioróżnorodności oraz naturalny, jeżeli rzeki zachowały takich charakter, rezerwuar wody.
To bogactwo można rozumieć również w sensie finansowym. W marcowym wydaniu magazynu Forbes możemy przeczytać, iż przestrzeń pełna drzew nie jest jedynym pożądanym atrybutem najlepszych lokalizacji do zamieszkania. Dziś coraz częściej mówi się o miastach zielono-niebieskich, gdzie poza parkami i skwerami kluczową rolę odgrywa woda. Najczęściej w postaci przecinających metropolię rzek.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).