Jerzy Wrona, dotychczasowy dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, a także radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego przypomina, iż uczestniczył w każdym z etapów, których finalnym celem było rozpoczęcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Św.
– Od rozmów z poszczególnymi samorządami, poprzez samo opracowanie dokumentacji, gdzie zaangażowałem się bardzo mocno, aby wszystkie zaproponowane rozwiązania, jak najlepiej służyły mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Później już jako dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach czyniłem ogromne starania, aby wdrożyć tę inwestycję do realizacji. Wszystko co zamierzyłem, udało się zrealizować – mówi Jerzy Wrona.
Podkreśla, iż stan zaawansowania inwestycji w ciągu drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim ocenia na ponad 50 procent. W październiku 2023 roku po protokolarnym odebraniu wykonanego zakresu robót wykonawca złożył fakturę, której zakres rzeczowy i skumulowana wartość przekroczyła już połowę zaplanowanych prac i połowę wartości kontraktowej zadania.
– Mogę śmiało powiedzieć, w tej chwili i dalej wszystko powinno pójść „z górki”. Zresztą mieszkańcy mogą samodzielnie obserwować jak duży zakres prac jest już za wykonawcą. Przypomnę, iż kontrakt przewiduje, iż roboty zostaną zakończone do września 2024 roku. Z reguły jeszcze miesiąc jest potrzebny na to, żeby zostały dokonane wszelkie odbiory, podpisane protokoły, uzyskane zezwolenia na użytkowanie. Po tym możemy się spodziewać, iż na przełomie października i listopada wszyscy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli korzystać z drogi i mostu w zupełnie nowej jakości – mówi Jerzy Wrona.
Przypomina, iż harmonogram prac realizowany jest zgodnie z planem. Na budowie nie ma opóźnień. Jak tylko pozwoli na to pogoda zostaną wznowione roboty drogowe na skrzyżowaniu ulicy Polnej z ulicą Mieczysława Radwana w celu jak najszybszego udrożnienia wlotu ulicy Polnej do skrzyżowania z ulicą Mieczysława Radwana od strony Ostrowieckiego Browaru Kultury, jak również udrożniona zostanie ulica Adama Wardyńskiego.
– Będziemy mieli wtedy trochę mniej utrudnień w przemieszczaniu się i pokonywaniu objazdów – wyjaśnia Jerzy Wrona.
Dodaje, iż most, który powstaje nad rzeką Kamienną, w ciągu Alei 3 Maja będzie jednym z najnowocześniejszych, o ile nie najnowocześniejszym mostem w województwie świętokrzyskim.
– Most został specjalnie tak zaprojektowany, żeby nawiązywał swoją architekturą do kładki znajdującej się w pobliżu dawnej restauracji Kryształowej. Te dwa obiekty mostowe zlokalizowane w jednej przestrzeni urbanistycznej będą ze sobą korelować i tworzyć jedną całość. Most Siekierkowski w Warszawie jest tłem w wielu filmach. Mam nadzieję, iż nasz obiekt będzie miał podobne powodzenie. Pylony, liny będą wystawały ponad pomost, na pewno będą wzbudzały zaciekawienie mieszkańców i być może zainteresowanie filmowców – zaznacza Jerzy Wrona.
Tłumaczy, iż prace przy budowie naziemnej części mostu poprzedzone były wykonaniem posadowieniem mostu na palach w gruncie.
– Mam tu na myśli montaż pali, które były wybijane w głąb ziemi po to, aby posadowić konstrukcję na nośnych warstwach gruntu, aby był stabilny. Potem powstały przyczółki, jako podpory dla konstrukcji pomostu, Aktualnie trwa zbrojenie pomostu. Po zakończeniu zbrojenia, pomost zostanie zabetonowany. Widać już wznoszone pylony i elementy mocujące liny podtrzymujące konstrukcję pomostu mostu – podsumowuje Jerzy Wrona.