Jest decyzja w sprawie 21 pielęgniarek oskarżonych o fałszowanie dokumentacji w pandemii

2 tygodni temu
Zdjęcie: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach (autor: Wikimedia.org)


Prokuratura Rejonowa w Siedlcach umorzyła kolejny raz śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji medycznej przez pielęgniarki Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. Kobiety miały wpisywać dane po czasie, celem otrzymania dodatków COVID-owych.

Jak mówi prokurator rejonowa Katarzyna Wąsak, prokuratura nie potwierdziła tych zarzutów, mimo iż po odwołaniu szpitala do sądu ponownie rozpatrywała sprawę.

Postępowanie w tej sprawie zostało po raz kolejny umorzone i to postanowienie jest prawomocne. Ustalono, iż tutaj te pielęgniarki nie dopuściły się czynów zabronionych – uzasadnia decyzję prokurator.

Zdaniem władz szpitala 21 pielęgniarek oddziału kardiologii miało między kwietniem a lipcem 2021 roku fałszować dokumentację medyczną pacjentów. Pracownice zostały we wrześniu 2021 roku zwolnione dyscyplinarnie.

Część z nich poszła do sądu i w pierwszej instancji wygrała odszkodowanie i przywrócenie do pracy. Od tej decyzji szpital także się odwołał.

Prokurator umorzył to postępowanie. Stwierdził, iż pielęgniarki w tej sprawie, o ile dochodziło do wpisów i były to również wpisy dokonywane po dokonaniu jakiejś czynności lekarskiej, to one miały związek z wykonywaną pracą. Głównie wiązało się to z erą COVID-u. I wiadomo było, iż pewnych czynności od razu nie można było dokonać. Więc nie było to celowe działanie pielęgniarek, tylko wynikało po prostu z charakteru ich pracy – tłumaczy Wąsak.

Szpital miał tydzień na wniesienie odwołania od decyzji prokuratury. Nie zrobił tego, co oznacza, iż decyzja jest prawomocna.

Idź do oryginalnego materiału