"Jesteśmy im winni naszą cześć i pamięć". Uroczystości pogrzebowe "Rejonowego" i "Mordka"

6 dni temu

W Wólce Ratajskiej w powiecie janowskim i w Janowie Lubelskim odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy podziemia niepodległościowego: Józefa Kłysia ps. "Rejonowy" oraz Stefana Wojciechowskiego ps. "Mordka".

– Jesteśmy im winni naszą cześć i pamięć – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Robert Derewenda: – Najogólniej rzecz ujmując to byli ludzie, którzy walczyli z dwoma okupantami. Z jednej strony z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, a z drugiej – z okupantem sowieckim po II wojnie światowej. Tym żołnierzom, którzy walczyli o naszą wolność przywracamy nazwisko, przywracamy pewną tożsamość czy pamięć o ich bohaterstwie, ale przede wszystkim chcemy zadbać o prawdziwy państwowy pochówek, o to, żeby zostali pochowani jak żołnierze.

Obaj żołnierze zginęli w nocy z 12 na 13 listopada 1952 w zasadzce UB i MO w Piłatce w powiecie kraśnickim. Ich szczątki po latach odnaleziono na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Kłysia rozpoczną się około godziny 16.15 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Wólce Ratajskiej. W Janowie Lubelskim natomiast w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odbędą się uroczystości pogrzebowe Stefana Wojciechowskiego. Początek o godzinie 17.45.

Obaj żołnierze zostaną pochowani w poniedziałek w Janowie Lubelskim. Pogrzeb odbędzie się z asystą wojskową.

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. nadesłane

Idź do oryginalnego materiału