Już 5 kwietnia. MCSW Elektrownia zaprasza na wystawę

pionki24.pl 1 miesiąc temu

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza 5 kwietnia (sobota), o godz. 14.00, na wystawę Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie.

Ekspozycja obejmuje blisko 80 prac 30 artystek i artystów, którzy w ostatnich latach dołączyli do tej jednej z najcenniejszych i najstarszych prywatnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Są to przedstawiciele najmłodszej generacji, którzy zakończyli swój proces edukacyjny w szkołach artystycznych po 1989 roku, czyli już w wolnej Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki.

Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie
Wernisaż: 5.04.2025 roku, godz.14.00
Wystawa czynna do 31.08.2025 roku
Kurator wystawy: Paweł Witkowski

Aleksandra Waliszewska, Blondie, olej_płutno, 40 cm x 30 cm

Kolekcja Wojciecha Fibaka stanowi jeden z najcenniejszych i najstarszych prywatnych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Do gromadzonych od połowy lat 70. XX wieku dzieł przedstawicieli szkoły paryskiej oraz polskiej awangardy powojennej w ostatnich latach dołączyły prace artystek i artystów młodej generacji. Wystawa Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu jest okazją do przyjrzenia się tej ważnej części zbioru kolekcjonera.

Na ekspozycję składa się blisko 80 prac 30 artystek i artystów – tych, którzy zakończyli swój proces edukacyjny w szkołach artystycznych po 1989 roku, czyli już w wolnej Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki. Prezentowane prace prowadzą widza przez różnorodne postawy twórcze i bogactwo tematów poruszanych przez młode pokolenie – od eksploracji tożsamości, płci, przez refleksję nad kondycją społeczeństwa, rolą technologii, po pytania o przyszłość. Są komentarzem do problemów społecznych, takich jak globalizacja, zmiany klimatyczne czy relacje. Prowokują do pytań o granice sztuki, znaczenie obrazu w epoce powszechnej cyfryzacji i roli artysty jako komentatora współczesnych zjawisk społecznych.

Radomskiej wystawie towarzyszy katalog, który zawiera eseje Pawła Witkowskiego i Katarzyny Wąs oraz reprodukcje wszystkich prezentowanych na wystawie prac.

Artystki i artyści: Jędrzej Bieńko, Agata Bogacka, Martyna Czech, Monika Falkus, Bartłomiej Flis, Jakub Gliński, Krzysztof Grzybacz, Karolina Jabłońska, Marcin Jasik, Ewa Juszkiewicz, Emilia Kina, Julia Kowalska, Dominika Kowynia, Tomasz Kręcicki, Agata Kus, Marcin Maciejowski, Marta Nadolle, Paulina Ołowska, Alicja Pakosz, Cyryl Polaczek, Karol Radziszewski, Wilhelm Sasnal, Agata Słowak, Mikołaj Sobczak, Radek Szlaga, Piotr Uklański, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Jakub Julian Ziółkowski, Konrad Żukowski

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Kuratorem wystawy jest Paweł Witkowski.

Wernisaż uświetni występ wybitnego tenora Dionizego Wincentego Płaczkowskiego. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału