Kadeci na Gali Budo Bushi

podhaleregion.pl 6 dni temu

ŁĄCKO. Raz do roku, w łąckiej hali widowiskowo-sportowej, odbywa się niezwykle prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie – Gala BUDO BUSHI HALL OF FAME. Gromadzi ona grono światowych mistrzów i adeptów sztuk walki. Kolejny raz mieli szansę uczestniczenia w niej Kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży, pod wodzą swojego trenera shihan Aleksandra Kozieła.

Od 2010 roku (z przerwą w latach Covidu) Galę Budo Bushi organizuje Stanisław Majchrzak (10 dan), szef International Self Defense Association, właściciel 10 stopni mistrzowskich, trener, którego zawodnicy zdobywają najwyższe miejsca na zawodach w Polsce i za granicą. Dla wojska, Policji, Straży Granicznej i służb specjalnych prowadzi on szkolenia z zakresu samoobrony. tego roku na jego zaproszenie odpowiedzieli uczestnicy z 14 krajów. Wśród nich była też reprezentacja Podhala, Pienin, Orawy.

Z Nepalu przyjechała reprezentacja walecznego ludu Gurkhów, byli też mistrzowie z Zimbabwe, Egiptu, Słowacji, Czech, Niemiec, Ukrainy, Austrii, Szwajcarii, Francji, Grecji, Belgii, Anglii – wielu z tytułami profesorskimi. Inni są szkoleniowcami, funkcjonariuszami różnych służb, grają też w filmach. Nie brak w tym gronie i mistrzów świata.

Pierwsza część Gali miała charakter szkolenia zamkniętego, z przyznawaniem dyplomów i medali, jednak każdy zainteresowany mógł być obserwatorem. W drugiej części wybrani instruktorzy prezentowali techniki rozbić, cięć, samoobrony i techniki interwencji, umożliwiając szkolenie się w karate, taekwondo, KAPAP, krav maga, ju-jutsu, B.J.J., SAMBO, aikido i combat aikido, kick-boxing – muay thay, oraz kobudo. Sala była wtedy podzielona na 5 pól, zmiany dokonywały się co 30 minut. Omawiana była też geneza technik.

Gali towarzyszyły różne stoiska i wystawy – broni palnej, sprzętu, amunicji, mieczy, zbroi samurajów. Cała ta otoczka ubarwiała prestiżową imprezę, ale nie brakło w niej elementów regionalnych i charytatywnych. Uczestników było 324, mistrzów – ponad 140.

– Budo Bushi tworzy pomost między różnymi systemami walki – mówi Stanisław Majchrzak. – Żeby być prawdziwym wojownikiem, trzeba się też bowiem nauczyć pomagania innym, szacunku dla drugiej osoby i różnych wyznań. Propagujemy idee pomocy, pokoju, współpracy. Chcemy przy okazji tej Gali promować też naszą regionalną kulturę. Z roku na rok imprezy są coraz większe – mistrzowie choćby z Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Nepalu po prostu chcą tu przyjeżdżać.

Od takiej światowej czołówki miała możliwość uczyć się mundurowa młodzież, nasiąkając też atmosferą i ideą międzynarodowej Gali.

mat. prasowy

[See image gallery at podhaleregion.pl]
Idź do oryginalnego materiału