Kalisz: szkolili się w Zawidowicach

wil.org.pl 1 tydzień temu

Interdyscyplinarna kooperacja lekarza dentysty w zakresie chirurgii, protetyki i ortodoncji – między innymi temu zagadnieniu poświęcono Konferencję Stomatologiczną w Zawidowicach, która odbyła się w 7 września. Organizatorem szkolenia była Komisja Stomatologiczna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Delegatura WIL w Kaliszu.

Konferencja rozpoczęła się wykładem „Nowoczesne protokoły cyfrowe i kooperacja interdyscyplinarna – kluczem długofalowego sukcesu leczenia implantacyjnego”. Temat ten zebranym przybliżyli lek. stom. Artur Gatkowski i lek. stom. Michał Mikulski, specjalista chirurgii stomatologicznej.

Z jednej strony opowiedziałem uczestnikom o pracy interdyscyplinarnej czyli wykorzystaniu siły zespołu własnej kliniki, wykorzystaniu różnych technologii i pozytywnych stronach pracy z innymi lekarzami, druga część dotyczyła różnego rodzaju rozwiązań cyfrowych stosowanych obecnie, które z jednej strony mają utrzymywać jakość naszego badania przynajmniej na poziomie procedur analogowych, ale też sprawić żeby były powtarzalne, szybsze i łatwiejsze do wykonania – mówił lek. stom. Artur Gatkowski.

Temat wykładów tradycyjnie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony środowiska stomatologicznego. Tym razem omówiliśmy współpracę interdyscyplinarną lekarzy specjalizujących się w ortodoncji, protetyce i w chirurgii. Jest ona bardzo ważna ponieważ nikt z nas nie jest omnibusem, a rozwój technologii jest tak szybki, iż trzeba nadążać za najnowszą wiedzą medyczną, coraz bardziej zawężają się też specjalizację, wchodzi stomatologia cyfrowa, skany dokładność wykonywanych prac protetycznych, implantologicznych jest tak duża i są tak duże wymagania pacjentów, iż ta kooperacja interdyscyplinarna jest konieczna. Kiedyś lekarz wykonywał wszystko w swoim gabinecie począwszy od zbadania stanu uzębienia, wypełnienia, ekstrakcji, leczenia protetycznego teraz ta kooperacja jest wymagana, rozwijają się gabinety, które wykorzystują technologię cyfrową stwarzającą zupełnie inne możliwości wykonywania prac implantologicznych i protetycznych – podsumował lek. stom. Jacek Zabielski, przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL.

O nowoczesnym gabinecie stomatologicznym, a także o zastosowaniu piaskarkoskaleru opowiedzieli z kolei Marcin Mądry oraz Agnieszka Gromadzka specjaliści firmy Marrodent. W konferencji udział wzięło ponad 60 lekarzy stomatologów z całej Wielkopolski.

– Mnie bardzo zainteresowała tematyka cyfryzacji w gabinecie stomatologicznym, ponieważ staram się takie rozwiązania systematycznie wprowadzać u siebie w gabinecie, wykłady dały mi też inne spojrzenie na to jak ma wyglądać kooperacja z lekarzami innej specjalności, iż musi być ona ścisła i żeby pacjenta poprowadzić interdyscyplinarnie. Problemy stomatologiczne naszych pacjentów są bardzo często tak złożone, iż ta wiedza z innych specjalności oraz wprowadzanie cyfryzacji daje nam lepszą przewidywalność i skraca czas leczenia pacjenta – podkreśliła lek. dent. Natalia Piotrowska.

– Do Zawidowic przyjeżdżam od kilku lat, postęp w stomatologii jest tak duży, iż trzeba się cały czas kształcić i nadążać za rozwojem, ważna jest też ta kooperacja między gabinetami, co wybrzmiało podczas dzisiejszego spotkania. W Koninie wiele gabinetów ze sobą współpracuje i to zdaje egzamin – powiedziała lek. dent. Patrycja Przybylska.

– Zajmuję się leczeniem ortodontycznym i z mojego punktu widzenia szkolenie to dało mi wachlarz informacji, iż ta kooperacja z lekarzem chirurgiem może być jeszcze lepsza i iż warto się konsultować, warto współpracować, żeby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia jak najlepszym sposobem, o którym wcześniej nie pomyślałam – dodała lek. dent. Aleksandra Widenka.

Konferencję zakończyły warsztaty na temat: „Rozwiązania GC do biomimetycznych odbudów zębów bocznych”.

ZKM WIL

Idź do oryginalnego materiału