Kampus GUM otworzył drzwi dla zwiedzających

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kampus GUM otworzył drzwi dla zwiedzających


Tłumy chętnych ustawiły się przed wejściem do unikatowego miejsca na świecie – Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Placówkę można zwiedzić ramach wydarzenia pod nazwą Noc Metrologa.

Pretekstem do jego zorganizowania jest otwarcie Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach, który mieści się przy ulicy Wrzosowej 46.

Do odwiedzenia placówki zaprasza prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak.

– Pokażemy niektóre ze swoich zasobów laboratoryjnych, może nie te najciekawsze, ale te które da się pokazać na tym etapie. Będzie możliwość zobaczenia łazika marsjańskiego Politechniki Świętokrzyskiej, a być może w powietrze wzbije się także specjalny dron tej uczelni. Swoją prezentację ma także Energetyczne Centrum Nauki Industria – wymienia.

Kampus GUM to przede wszystkim sześć laboratoriów. Jednym z nich jest laboratorium akustyki, którego sercem jest specjalna komora bezechowa. Mirosław Wiatry, główny metrolog GUM mówi, iż jest to specjalna konstrukcja, którą można określić jako pudełko w pudełku.

– Komora jest usytuowana na elementach z elastomeru, czyli tworzywa sztucznego i naturalnego o adekwatnościach wygłuszających. W środku jest wyłożona specjalnymi klinami, które także maja adekwatności pochłaniające dźwięk. Ich wielkość ma wpływ na to od jakiej częstotliwości możemy badać różne przyrządy w tym między innymi mikrofony czy mierniki – wyjaśnia.

14.09.2024. Kielce. Noc Metrologa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W trakcie wydarzenia, które potrwa do godziny 22.00 można zajrzeć w różne zakamarki tego nowoczesnego obiektu i porozmawiać z naukowcami. Na miejsce chętnych dowiezie za darmo zabytkowy Ikarus Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach, który odjeżdża co godzinę z Dworca Autobusowego ze stanowiska numer 4, a ostatni kurs odjedzie o 21:30.

Z kolei w niedzielę, 15 września przed Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się Piknik Metrologiczny, który będzie niejako kontynuacją sobotniego wydarzenia. Można będzie między innymi włączyć żarówkę, samodzielnie produkując prąd, porozmawiać przez nietypowy telefon, a także dowiedzieć się czy da się żyć tylko z samą głową. Piknik potrwa od godz. 12.00 do 17.00.




Idź do oryginalnego materiału