Kanadyjscy naukowcy zaniepokojeni losem wielorybów

bejsment.com 1 tydzień temu

Ogon humbaka wyłania się z porannej mgły na rzece Świętego Wawrzyńca w pobliżu miejscowości Tadoussac w prowincji Quebec.

Główny autor kanadyjskiego badania dotyczącego migracji humbaków ostrzega, iż zmiany klimatu mogą stanowić poważne zagrożenie dla tego gatunku.

Opublikowany w czasopiśmie „Scientific Reports” raport wskazuje, iż obserwacja 42 humbaków oznakowanych u wybrzeży Ameryki Środkowej i Południowej wykazała, iż te zwierzęta wykorzystują długoterminową pamięć oraz zmiany w środowisku, takie jak temperatura morza, aby określić moment rozpoczęcia corocznej, mającej długość 10 tysięcy kilometrów migracji na żerowiska antarktyczne.

Biolog Virginie Millien z Uniwersytetu McGill wyjaśnia, iż ocieplenie oceanów wymusiło na wielorybach zmianę tras migracji, aby zdążyć na szczyt sezonowej obfitości kryla u wybrzeży Antarktydy. Naukowcy obawiają się jednak, iż tempo zmian klimatycznych może być zbyt szybkie, by humbaki mogły się do nich dostosować.

Millien podkreśla, iż zmiany temperatury wód mogą nie tylko zakłócić moment rozpoczęcia migracji, ale także wpłynąć na dalsze zmiany wzorców migracji i diety, co może mieć długofalowe skutki dla humbaków oraz innych gatunków.

Virginie Millien z Uniwersytetu McGill

Naukowcy apelują o lepszą ochronę korytarzy migracyjnych wielorybów, zwłaszcza iż nowe szlaki mogą przecinać trasy żeglugowe, zwiększając ryzyko zaplątania się w rybacki sprzęt lub kolizji z jednostkami pływającymi. Millien przypomina, iż kilka lat temu w St. Lawrence w Montrealu doszło do takich zdarzeń.

W maju 2024 roku w Zatoce Świętego Wawrzyńca zauważono północnoatlantyckiego wieloryba biskajskiego zaplątanego w rybackie sieci. Kolejnego osobnika uwolniono dopiero po kilku tygodniach w estuarium w pobliżu Rimouski w Quebecu. Organizacje ekologiczne krytykowały wówczas brak przepisów zapobiegających podobnym incydentom.

Badania obejmowały lata 2009–2016. Choć nie odnotowano wówczas wyraźnego niepokoju wielorybów w związku z ociepleniem oceanów, Millien zauważa, iż od tamtej pory zmiany klimatyczne przyspieszyły, a ich wpływ może być już teraz bardziej widoczny.

Zmiana wzorców migracji potwierdza, iż choćby przed rokiem 2016 stopniowe ocieplenie miało już istotny wpływ na gatunek. „Dostosowują się, ale pytanie brzmi – jak długo będą w stanie to robić w obliczu tak szybkich zmian?” – zauważa Millien. „Zwierzęta potrafią się adaptować, jednak tempo obecnych zmian klimatycznych jest bezprecedensowe.”

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału