W listopadzie zakończono prace renowacyjne przydrożnej kapliczki w Gliniszczu Wielkim. Działania te były częścią trzeciej edycji programu “Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemia Sokólska”.
Kapliczka w Gliniszczu Wielkim jest jedną z najstarszych kapliczek ołtarzowych w powiecie sokólskim. Została zbudowana w 1925 roku przez miejscowego murarza, pana Buleja. Jej unikalność polega na konstrukcji, gdyż została postawiona na planie koła, co jest nietypowe dla kapliczek ołtarzowych, które zwykle mają kształt prostokąta.
Figurka Matki Bożej, znajdująca się w kapliczce, ma swoją własną historię. Została przyniesiona piechotą z Grodna przez panią Albinę Olechno, co podkreśla jej duchowe i historyczne znaczenie dla lokalnej społeczności. Również ona przeszła gruntowną renowację.
Dzięki wykonaniu reprofilacji podłoża, czyli nałożeniu zaprawy naprawczej, oraz uzupełnieniu ubytków i wstawieniu nowych drewnianych okien został odtworzony pierwotny kształt kapliczki. Po odmalowaniu zyskała ona nowy blask, asymbol wiary wielu pokoleń został ocalony i zyskał nową szansę na dalsze życie, będąc świadectwem bogatej historii i dziedzictwa regionu.
Projekt: “Przydrożna kapliczka w Gliniszczu Wielkim – symbolem wiary pokoleń powiatu sokólskiego” otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 700 zł ze środków Województwa Podlaskiego.
Krzysztof Promiński
fot. Jarosław Stasiulewicz