Katarzynki: zapomniana tradycja męskich wróżb

3 godzin temu

Katarzynki – dawniej jedno z ważniejszych wydarzeń w przedadwentowym kalendarzu. To dzień wróżb dla młodych mężczyzn poszukujących miłości i przyszłych żon.

Chociaż Katarzynki są dziś mniej popularne niż Andrzejki, w niektórych regionach Polski i wśród miłośników tradycji przez cały czas kultywuje się zwyczaje związane z tym dniem. Szczególnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Historia Katarzynek

Katarzynki, obchodzone w wigilię dnia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, były odpowiednikiem kobiecych Andrzejek. W dawnych czasach to mężczyźni w nocy z 24 na 25 listopada wróżyli sobie, próbując dowiedzieć się, czy w najbliższym roku znajdą żonę. Święta Katarzyna była uważana za patronkę kawalerów, stąd jej szczególne znaczenie w tych obrzędach.

Tradycyjne wróżby Katarzynkowe

Dawne wróżby miały wiele form. Jedną z popularnych metod było układanie pod poduszką kartek z imionami dziewcząt. W poranek 25 listopada losowano jedną z nich – to imię miało należeć do przyszłej żony. Inną wróżbą było nasłuchiwanie dźwięków w nocy. Pierwsze usłyszane imię kobiece miało wskazywać wybrankę serca. W niektórych regionach młodzi mężczyźni piekli specjalne ciasta zwane „katarzynkami” i dawali je do spróbowania dziewczynom, licząc na przychylność losu.

Katarzynki dziś

Obecnie Katarzynki są niemal zapomniane, ustępując miejsca bardziej popularnym Andrzejkom, obchodzonym z większym rozmachem przez kobiety i mężczyzn. Jednak niektórzy folkloryści, szkoły czy lokalne organizacje przypominają o tych zwyczajach, organizując wydarzenia edukacyjne i wieczory wróżb.

Katarzynki, podobnie jak Andrzejki, były ważnym elementem polskiej kultury ludowej, promującym integrację społeczności. Przywrócenie tych zwyczajów może być świetnym pomysłem na urozmaicenie listopadowych wieczorów oraz okazją do lepszego poznania dawnych tradycji.

Idź do oryginalnego materiału