Katastrofalne skutki niżu genueńskiego w Słowenii: Powodzie błyskawiczne i zalane drogi.

1 tydzień temu

Niż genueński, który przynosi Europie intensywne ulewy, dotkliwie uderzył w Słowenię, wywołując powodzie błyskawiczne i paraliżując wiele regionów. W nocy żywioł spowodował gwałtowny wzrost poziomu rzek, co doprowadziło do licznych podtopień. W niektórych miejscach spadło ponad 150 mm deszczu, co w zaledwie kilka godzin przewyższyło całe letnie opady w regionie.

Agencja Ochrony Środowiska Republiki Słowenii (ARSO) informuje, iż w wielu rejonach, szczególnie w południowo-zachodniej Słowenii, rzeki gwałtownie wezbrały, w tym rzeka Reka, której poziom w ciągu kilku godzin podniósł się o kilka metrów, całkowicie zakrywając mosty. Problemy występują także w dorzeczach Savinja, Dravinja i Ljubljanica, gdzie rzeki wciąż się podnoszą, a ich wylewanie powoduje rozległe zalania.

Skala zniszczeń i reakcja służb

Słoweńscy strażacy interweniowali w ponad 70 gminach, wypompowując wodę z zalanych domów, przedszkoli, szkół, centrów handlowych i budów. Profilaktycznie zabezpieczano budynki workami z piaskiem, a wspólnie z przedsiębiorstwami komunalnymi oczyszczano przepusty i odpływy, aby umożliwić lepszy spływ wody deszczowej. Mimo to, w wielu miejscach sytuacja pozostaje trudna.

Centrum Informacji Drogowej ostrzega, iż wiele dróg jest nieprzejezdnych, a na autostradach tworzą się korki. Szczególnie dotknięte zostały trasy z Kopru do Lublany oraz z Lublany do Postojnej, gdzie drogi są zalane, a kierowcom zaleca się unikanie podróży, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne.

Co dalej?

Chociaż meteorolodzy przewidują dalsze opady, sytuacja w Słowenii powinna się stopniowo poprawiać. Mimo to, niż genueński kieruje się na północny wschód Europy, a Polska znajduje się na jego trasie. Prognozowane są intensywne opady, które mogą doprowadzić do podobnych zjawisk, jakie miały miejsce w Słowenii, w tym gwałtownego wzrostu poziomu rzek i lokalnych podtopień.

Polskie służby monitorują sytuację i apelują do mieszkańców o ostrożność oraz śledzenie prognoz pogody w najbliższych dniach.

Źródło / zdjęcie: Słowenia pod wodą. Zdjęcia i filmy pokazują, co zbliża się do Polski (msn.com)
Idź do oryginalnego materiału