Katowice intensywnie przygotowują się na nadchodzącą zimę, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom. Działania obejmują m.in. odśnieżanie ulic, przystanków oraz ścieżek rowerowych, które są nadzorowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK).
W tym sezonie zimowym miasto dysponuje 5 tysiącami ton soli, 300 tonami piasku i 162 tonami grysu porfirowego, które zostaną wykorzystane do posypywania dróg w celu zwiększenia bezpieczeństwa na oblodzonych nawierzchniach.
Do zimowego utrzymania dróg Katowice wykorzystają m.in. 26 pługopiaskarek, 15 ciągników przystosowanych do pracy zimowej, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek. Prace te wspiera ponad 110 pracowników MPGK, którzy zadbają o przejezdność i bezpieczeństwo na drogach miasta. Przy intensywnych opadach śniegu priorytetowo odśnieżane będą główne arterie, centrum i drogi krajowe, a w dalszej kolejności mniej uczęszczane trasy. Obiekty te podzielone są na różne standardy utrzymania – od I do IV, co decyduje o czasie reakcji służb na opady.
W przypadku dróg ujętych w I standardzie służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji to maksymalnie 3-6 godzin po ustaniu opadów. W III standardzie to 5 do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte w IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem. W I kategorii jest 511 km dróg, w II – 96 km, III kategoria to 78 km, a IV – 207 km.
W trosce o bezpieczeństwo pieszych miasto zapewnia także zimowe utrzymanie chodników oraz przystanków komunikacji miejskiej, za co odpowiada Miejski Zarząd Ulic i Mostów. W akcję zimową włącza się również Straż Miejska, która monitoruje stan nawierzchni i zgłasza potencjalne zagrożenia. W parkach Katowic, takich jak Park Leśny czy Park Kościuszki, Zakład Zieleni Miejskiej zadba o usunięcie śniegu i posypanie ścieżek, mając do dyspozycji 50 ton grysu oraz 12 pługów.
Kierowcom przypomina się o konieczności przygotowania pojazdów na zimę, w tym wymiany opon na zimowe, co nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale i pozwala uniknąć długich kolejek do warsztatów. Zużyte opony można oddać bezpłatnie do punktów zbiórki odpadów w Katowicach. W tym celu w mieście działają cztery lokalizacje, gdzie mieszkańcy mogą oddać maksymalnie cztery opony rocznie.