Katowice kontra deszcz. Jak miasto jest przygotowane? „Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów”

6 dni temu

Katowice kontra deszcz. Jak miasto jest przygotowane? „Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych” – apelują urzędnicy. Jak cały aparat miejski przygotował się na trudny weekend?

W związku deszczami, Wydział Zarządzania Kryzysowego (WZK) w Katowicach podjął działania prewencyjne. W czwartek, 12 września, pracownicy WZK przeprowadzili rekonesans cieków wodnych na terenie miasta. W akcję zaangażowano także pracowników miejskich jednostek, którzy wyczyścili wyloty kanalizacji deszczowej i opróżnili zbiorniki retencyjne.

Zbiorniki retencyjne, których w Katowicach zainstalowano już 27, mają pojemność ponad 11 tys. mł i odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą deszczową. Jak tłumaczy Anna Wilk, zastępca dyrektora ds. realizacji w Katowickich Inwestycjach S.A:

„Gdy mamy do czynienia z nawalnym deszczem, sieć kanalizacyjna musi mierzyć się ze znacznym obciążeniem i umożliwić przepływ znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Dlatego w ostatnich latach w ramach unijnych projektów Katowickie Inwestycje S.A. zabudowały na kanalizacji deszczowej 27 podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 11 tys. mł, czyli 11 mln litrów”.

Zbiorniki te pozwalają nie tylko na magazynowanie wody, ale także jej wykorzystanie do podlewania zieleni miejskiej i czyszczenia ulic.

W ramach przygotowań na możliwe nawałnice, Katowickie Wodociągi prowadzą monitorowanie sieci kanalizacyjnej, szczególnie w miejscach zagrożonych podtopieniami. Zwiększono liczbę pracowników obsługujących przepompownie i sieć kanalizacyjną, a także zapewniono dodatkowe dyżury awaryjne. W razie awarii zasilania, Katowickie Wodociągi dysponują generatorami prądu. Dzięki monitoringowi sieci, który obejmuje 185 punktów pomiarowych, wodociągi mogą na bieżąco śledzić przepływ wody i reagować na ewentualne problemy.

Również Straż Miejska i inne służby są w pełnej gotowości, monitorując sytuację na bieżąco. Strażnicy patrolują miejsca zagrożone podtopieniami oraz cieki wodne. Monitoring opiera się na danych z systemu IMGW oraz Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analiz (KISMiA), który mierzy poziom wody w rzekach.

W związku z zagrożeniem powodziowym, pracownicy Miejskiego Zakładu Utrzymania Infrastruktury Miejskiej (MZUiM) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) sprawdzili stan kratek ściekowych, wyczyścili rowy melioracyjne oraz wzmocnili zabezpieczenia w newralgicznych miejscach, takich jak okolice ul. Oswobodzenia.

Dodatkowe ostrzeżenia dla mieszkańców pojawiły się na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice oraz w mediach społecznościowych.

„Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych. Przy nawalnych opadach deszczu lepiej także omijać parkingi podziemne” – mówi Tomasz Kępa, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Katowice

Wiele imprez plenerowych zostało odwołanych z powodu złych prognoz pogodowych, a mieszkańcy są informowani, jak zachować się w razie powodzi. Wszystkie służby ratunkowe, w tym straż pożarna, policja oraz jednostki OSP, są w gotowości do natychmiastowej reakcji. W przypadku wystąpienia podtopień, mieszkańcy mogą zgłaszać je pod numerem alarmowym 112 lub bezpośrednio do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Idź do oryginalnego materiału