W najnowszym prestiżowym rankingu „World Silver Survey 2025”, spółka KGHM po raz kolejny została uznana za największą kopalnię srebra na świecie. Grupa KGHM utrzymała również wysoką, drugą pozycję w globalnym zestawieniu największych producentów tego metalu, osiągając w 2024 roku imponujący wynik 1 341 ton wyprodukowanego srebra.
To już kolejne tak znaczące wyróżnienie dla miedziowej spółki, która pozostaje liderem w światowej produkcji srebra.
– Od lat utrzymujemy się w ścisłej światowej czołówce producentów srebra. Nasze produkty, sygnowane marką KGHM, cenione są za najwyższą jakość na międzynarodowych rynkach. Co więcej, dzięki zaawansowanym technologiom produkcyjnym, nasz ślad węglowy jest kilkukrotnie niższy od średniej światowej – podkreśla Andrzej Szydło, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
Polska Miedź należy do ścisłej światowej czołówki producentów srebra metalicznego. W 2024 roku spółka wyprodukowała łącznie 1 341 ton tego metalu, z czego aż 1 316 ton powstało w Polsce. Srebro trafia do odbiorców w postaci granulatu – wykorzystywanego m.in. w jubilerstwie i przemyśle metalurgicznym – oraz w formie gąsek (sztabek), które dostarczane są głównie instytucjom finansowym. Metal sygnowany marką KGHM HG posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Towarowej COMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy wystawione przez London Bullion Market Association (LBMA).
Proces produkcji odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku funkcjonuje Wydział Metali Szlachetnych, specjalizujący się w odzyskiwaniu srebra i złota z rud miedzi. Metale szlachetne pozyskiwane są z tzw. czarnego błota – szlamu anodowego powstającego w procesie elektrorafinacji. Finalny produkt zawiera 99,99% czystego srebra.
Około 72 procent globalnej produkcji srebra metalicznego pochodzi jako produkt uboczny wydobycia innych metali. Dzięki swoim wyjątkowym adekwatnościom fizycznym, srebro znajduje szerokie zastosowanie w jubilerstwie, elektronice, medycynie, optyce, energetyce, a także w nowoczesnych technologiach – takich jak infrastruktura, motoryzacja czy fotowoltaika. w tej chwili przemysł odpowiada za około 58% światowego zużycia tego surowca. Srebro pozostaje również cennym aktywem inwestycyjnym. Według szacunków, globalna produkcja srebra w 2024 roku wyniosła ok. 26 tys. ton.
„World Silver Survey” to jedno z najważniejszych opracowań branżowych, publikowane corocznie przez ekspertów światowych rynków metali. Zawiera kompleksową analizę rynku srebra oraz klasyfikację największych producentów i kopalń tego metalu na świecie.