Spółka KGHM oficjalnie rozpoczyna prace przygotowawcze związane z budową trzech nowych szybów górniczych w Zagłębiu Miedziowym. Zarząd spółki zatwierdził dziś decyzję o rozpoczęciu rozpoznania geologiczno – hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków oraz Gaworzyce. To najważniejszy krok w kierunku realizacji długoterminowej strategii zagospodarowania koncesjonowanych złóż i zabezpieczenia przyszłości operacyjnej firmy.
Szacowany koszt całej inwestycji wynosi co najmniej 9 miliardów złotych. Rozpoczęcie prac terenowych planowane jest na przełom lipca i sierpnia br., a ich zakończenie przewidziano najpóźniej na 2027 rok.
Fundament przyszłości KGHM
– Zgodnie z naszymi zapowiedziami przystępujemy do realizacji przygotowań do budowy trzech nowych szybów. To inwestycje o strategicznym znaczeniu, które umożliwią dalszy rozwój działalności wydobywczej KGHM oraz wzmocnią pozycję Grupy na rynku metali – mówi Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Szczególnie istotne jest to, iż decyzja ta została podjęta w momencie, gdy planowane są zmiany w formule tzw. podatku od miedzi, co może w przyszłości korzystnie wpłynąć na rentowność naszych kluczowych projektów. Nowe szyby pozwolą nam nie tylko kontynuować eksploatację obecnych złóż, ale również otworzą dostęp do zasobów perspektywicznych – dodaje.
Nowe szyby powstaną na potrzeby Zakładów Górniczych Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Projekt GG-2 „Odra” oraz szyb Retków będą pełniły funkcje materiałowo-zjazdowe, natomiast szyb Gaworzyce – funkcję wydechową, wentylacyjną. Prace rozpoznawcze mają na celu dokładne zbadanie warunków geologiczno-hydrologicznych w poszczególnych lokalizacjach, co pozwoli na dobór najefektywniejszej technologii głębienia i określenie głębokości mrożenia górotworu.
– Sprawne przeprowadzenie etapu rozpoznania pozwoli nam na optymalne zaplanowanie technologii budowy, rodzaju obudowy szybów, a tym samym zminimalizowanie kosztów i czasu realizacji – zaznacza Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.
Głównymi wykonawcami prac będą spółki z Grupy Kapitałowej KGHM: PeBeKa S.A. – specjalizująca się w budowie infrastruktury górniczej, oraz Cuprum sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe, odpowiadające za analizy i opracowania geologiczne.
– Priorytetem jest dla nas zaangażowanie sprawdzonych podmiotów z naszej Grupy, które posiadają wieloletnie doświadczenie i kompetencje w realizacji złożonych projektów górniczych. To gwarantuje nie tylko wysoką jakość, ale i terminowość realizacji – mówi Piotr Stryczek, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych. – Inwestycje te będą również silnym impulsem dla lokalnego rynku pracy i rozwoju społeczno-gospodarczego regionu – podkreśla.
Obecnie KGHM eksploatuje 28 szybów górniczych: 7 w ZG Lubin, 11 w ZG Rudna oraz 10 w ZG Polkowice-Sieroszowice. W przeszłości spółka wybudowała łącznie 31 szybów, z których trzy zostały wyłączone z eksploatacji.
Trwają także prace nad wyposażeniem szybu GG-1, który został zgłębiony na pełną głębokość 1348 metrów. W 2023 roku nastąpiło jego zbicie z wyrobiskami dołowymi. Docelowo szyb ten będzie pełnił funkcje zarówno wentylacyjne, jak i materiałowo-zjazdowe.
Budowa każdego nowego szybu to projekt rozłożony na wiele lat, wymagający wielomiliardowych nakładów inwestycyjnych. Jego powodzenie zależy w dużej mierze od jakości prowadzonych na wstępnym etapie prac badawczych i rozpoznawczych – takich jak te, które KGHM właśnie rozpoczyna.
źródło: kghm.com.