Kiedy rozpocząć nawożenie azotem?

4 godzin temu
Zdjęcie: Saletra amonowa / Fot. Anwil Grupa Azoty


Co zrobić, aby uzyskać dobre plony? Rolnicy już o tym myślą, planując odpowiednie nawożenie. Od lutego istnieje możliwość elastycznego stosowania na polach nawozów zawierających azot. Trzeba jednak obserwować pogodę.

Dzięki programowi azotowemu rolnicy mogą rozpocząć nawożenie w lutym, o ile tylko pogoda pokaże rozpoczęcie wegetacji, ale jest to ściśle związane z pogodą. Informuje o niej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na stronie agrometeo – mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.

Jak tłumaczy: – Do 2022 roku nawozy można było wysiewać dopiero po 1 marca, ale w związku z ociepleniem klimatu rolnicy postulowali, aby można było je stosować wcześniej. Jest więc możliwość ich wysiania w lutym, ale tylko wtedy, gdy wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, to znaczy: przez 5 dni następujących po sobie dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3 stopnie Celsjusza (dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych); przez 5 dni następujących po sobie dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5 stopni Celsjusza (dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw).

Rolnik nie musi sam sprawdzać warunków pogodowych. Te informacje będzie w lutym 2025 roku publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.

Na tej stronie codziennie w lutym będą publikowane wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni i 5 stopni Celsjusza.

Efektywne zarządzanie azotem w gospodarstwie oznacza między innymi uzyskiwanie dobrej jakości plonów na zakładanym poziomie plonowania oraz celów środowiskowych, ograniczając straty azotu ze źródeł rolniczych w postaci gazowej (amoniak, podtlenek azotu) oraz wymywania do wód gruntowych (azotany).

Jak mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, podstawowym narzędziem do racjonalnego zarządzania składnikami pokarmowymi w produkcji roślinnej są plany nawożenia, w tym plan nawożenia azotem, które są sporządzane i stosowane w celu prawidłowego gospodarowania azotem, tak aby ograniczyć jego straty z rolnictwa. Z uwzględnieniem, iż roczna dawka azotu pochodzącego z nawozów naturalnych (obornik, gnojówka, gnojowica, pomiot ptasi) nie może przekroczyć 170 kg N/ha).

– Obowiązek stosowania tych przepisów prawnych przez niektóre podmioty wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku, a szczegółowe informacje dotyczące Programu znajdują się na stronie internetowej Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie – www.schr.gov.pl w zakładce „Program azotanowy” – informuje dyrektor Sowa-Cichecka .

Jak wyjaśnia, plan nawożenia azotem musi być opracowany odrębnie dla każdej działki rolnej z jedną rośliną uprawną o jednakowym potencjale plonowania, na podstawie składu chemicznego nawozów z uwzględnieniem potrzeb pokarmowych roślin i zasobności gleb. Plan nawożenia azotem rolnik może sporządzić samodzielnie lub zlecić jego opracowanie, np. ODR lub OSChR.

– W celu opracowania planu nawożenia azotem można skorzystać, np. z bezpłatnego systemu „Inter NAW” (Interaktywny System Wspierania Decyzji Agrochemicznych), zalecanego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (program do pobrania ze strony internetowej KSChR w Warszawie www.schr.gov.pl) – informuje dyrektor Katarzyna Sowa-Cichecka.

Plan nawożenia azotem musi być przechowywany przez okres minimum 3 lat od dnia zakończenia stosowania nawozów, na podstawie tego dokumentu.

Idź do oryginalnego materiału