Nowo wybudowany most ma zastąpić kilkuset letni zabytkowy obiekt, który zostanie wyremontowany i przekształcony na deptak. Wiemy ile to będzie kosztować i jak długo potrwają prace.
Budowa czwartego mostu w ciągu DW 364 w Lwówku Śląskim
O tej inwestycji mówiło się od kilku dobrych lat. W piątek, 18 października poznaliśmy oferty w przetargu, które nie jednego wprawią w osłupienie. Przetarg na budowę nowego obiektu mostowego w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zabytkowego, w ciągu drogi wojewódzkiej 364 km oraz remont istniejącego obiektu zabytkowego to kolejny krok zbliżający nas do poprawy infrastruktury drogowej w regionie.
Przetarg na budowę mostu
Jak w ogłoszeniu o przetargu wskazywała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei inwestycja ta obejmuje budowę mostu w km 17+971 drogi wojewódzkiej nr 364, w nowej lokalizacji (obok istniejącego) wraz z budową dróg dojazdowych i niezbędną infrastrukturą. Ponadto w ramach robót zaprojektowano wykonanie 3 wylotów dla odprowadzenia wód, likwidację i budowę rowów odwadniających, likwidację przepustu i budową nowego, a także korektę lokalizacji przepustu w wale przeciwpowodziowym.
Parametry nowego obiektu
• nośność obiektu kl. „I” wg PN-EN
• rozpiętość teoretyczna (w osi niwelety) 35,0+33,15
• szerokość jezdni (bez poszerzeń na łukach) 2 × 4,0 = 8,00m
• szerokość ciągu pieszego (z krawężnikiem) 1 x 2,2m
• łączna szerokość przęsła mostu 11,90m
Remont zabytkowego mostu w Lwówku Śląskim
W ramach zadania przeprowadzony zostanie również remont istniejącego, równoległego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364, wraz z wykonaniem oświetlenia, w tym wykonanie oświetlenia projektowanego i istniejącego obiektu, doświetlenia przejść dla pieszych, wykonanie kanału technologicznego, budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej, przebudowy infrastruktury teletechnicznej oraz energetycznej w niezbędnym zakresie.
Tu warto wspomnieć, iż kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Potwierdza to tablica erekcyjna mostu w wezgłowiu środkowego filara. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej.
„Na przestrzeni wieków obiekt mostowy modernizowano dwukrotnie. W 1865 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu na tarczy czołowej przyczółku brzegowego oraz ok. 1900 r. o czym świadczy kształt budowli, w tym poszerzenie jezdni przez dobudowę drugiego ciągu sklepionych przęseł”. – czytamy w karcie ewidencyjnej zabytku DWUOZ.
W latach 70-tych XX wieku uznano zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.
Zmiana organizacji ruchu
Jak wskazują drogowcy, w związku z realizacją inwestycji, układ komunikacyjny ulegnie zmianie dla ruchu samochodowego w obrębie projektowanego odcinka drogi. Ruch samochodowy zostanie poprowadzony nową trasą po projektowanym nowym moście, natomiast przez zabytkowy obiekt mostowy zostanie poprowadzony ciąg pieszych. Zabytkowy obiekt mostowy zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego
Oferty w przetargu
W piątek, 18 października poznaliśmy oferty w ogłoszonym przez DSDiK przetargu. Tych wpłynęło osiem i co najważniejsze wszystkie z nich są poniżej kwoty, jaką inwestor przeznaczył na to zadanie i to sporo poniżej tej kwoty! Najwyższa oferta na 27,5 miliona złotych brutto została złożona przez spółkę z Sopotu, a najniższa na 18,7 mln złotych brutto przez spółkę z Opola. Natomiast kwota przeznaczona na realizację zamówienia to aż: 31.578.948,00 zł brutto.
Termin realizacji zadania
Teraz złożone oferty zostaną przeanalizowane pod kątem formalnym. O wyborze wykonawcy powinniśmy usłyszeć jeszcze w tym roku, a firma na plac budowy wejdzie najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.
Termin realizacji tej złożonej inwestycji to 18 miesięcy od podpisania umowy, czyli w na przełomie 2025 i 2026 roku powinniśmy już najprawdopodobniej pojechać nowym mostem, a w połowie 2026 roku przejść po zabytkowym deptaku.
Te plany pokrzyżować mogą jedynie ewentualne odwołania i skargi ze strony niewybranych oferentów.