Kiedy tracimy ubezpieczenie i jak temu zapobiec? Ważne dla żaków i ich rodziców!

1 tydzień temu
Członka rodziny, nie tylko uczące się dziecko do 26 roku życia, ale także niepracującego małżonka, zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. (Fot. Archiwum)

Każda osoba, która się uczy, aż do ukończenia 26. roku życia jest, ubezpieczona zdrowotnie. Może więc korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Uczeń lub student jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców. jeżeli nie ma takiej możliwości wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Są jednak sytuacje, w których żak traci ubezpieczenie.

O tym, iż nie jesteśmy ubezpieczeni zdrowotnie, najczęściej dowiadujemy się w sytuacjach, gdy tego ubezpieczenia potrzebujemy, np. podczas wizyty w poradni zdrowia. W rejestracji do lekarza rodzinnego czy specjalisty dowiadujemy się, iż nasze nazwisko „świeci się na czerwono”.

Warto pamiętać

Jeśli chodzi o uczące się dorosłe dzieci, to powodów może być kilka. Gros takich przypadków wiąże się ze zmianą miejsca zatrudnienia przez rodzica. Opiekun zmienia firmę, ale zapomina powiadomić swój zakład pracy, iż do ubezpieczenia zdrowotnego należy też zgłosić studiujące, uczące się dziecko.

– Bywa i tak, iż student podejmie pracę i pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Tym samym wypada z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Wraz z zakończeniem jego umowy o pracę kończy się też zgłoszenie do ubezpieczeń z tego tytułu. Wówczas ponownie rodzic, bądź uczelnia powinni zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu. (Fot. Archiwum)

Własny tytuł do ubezpieczenia

Niewiele osób wie, iż dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak gdy np. w wakacje młody człowiek podejmuje pracę na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica” .

Podobnie wygląda to, gdy student rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas, choćby korzystając z możliwości ulg dla osób startujących z własnym biznesem (ulga na start czy preferencyjne składki) – podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

7 dni na zgłoszenie

– Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o tych sytuacjach, w których to młody człowiek może „wypaść” z ubezpieczenia zdrowotnego. Na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego mamy 7 dni od momentu, gdy dziecko straci swój tytuł do ubezpieczenia – informuje rzecznik.

Członka rodziny, nie tylko uczące się dziecko do 26 roku życia, ale także niepracującego małżonka, zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. jeżeli natomiast małżonek czy dziecko rozpocznie pracę, która daje im własne ubezpieczenie zdrowotne, to musimy o tym poinformować pracodawcę. Nasz zakład pracy powinien też otrzymać od nas informację, iż dziecko ukończyło studia czy naukę w szkole. Na tej podstawie zostaje „wyrejestrowane” z naszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po zakończeniu nauki?

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów, uczniów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej młody człowiek zachowuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

Idź do oryginalnego materiału