Dzięki nowym wytycznym obniżającym próg nieprawidłowego poziomu żelaza we krwi, więcej mieszkańców Ontario może niedługo zostać poddanych leczeniu niedoboru żelaza.
„Na całym świecie istnieją znaczne różnice w tym, co jest definiowane jako dolna granica normy” – powiedziała Michelle Sholzberg, dyrektor hematologii na Uniwersytecie w Toronto i laboratorium Hemequity w szpitalu St. Michael’s. „Ludzie, którzy mieli prawdziwy niedobór żelaza, nie zostali oznaczeni jako mający niedobór żelaza, ponieważ nie został on oznaczony jako nieprawidłowy, a teraz zostanie oznaczony… i skłoni klinicystów do działania”.
Niższe limity wcześniej oznaczone przez niektóre laboratoria wahały się od poniżej 5 do poniżej 15 mikrogramów na litr ferrytyny, białka krwi, które przechowuje żelazo.
„Powodem, dla którego jest to problematyczne, jest to, iż istnieje wiele naprawdę świetnych, solidnych dowodów naukowych sięgających 1992 roku, sugerujących, iż poziom u dorosłych poniżej 30, a u pacjentów pediatrycznych poniżej 20, jest w rzeczywistości zgodny z niedoborem żelaza” – powiedziała Sholzberg portalowi CP24.com. Poziomy te będą teraz wykorzystywane przez klinicystów podczas leczenia pacjentów z niedoborem żelaza.
„Wiemy, iż gdy poziomy są niższe niż 30 u dorosłych, niższe niż 20 u dzieci, wiąże się to z negatywnymi skutkami, w tym niedokrwistością, ryzykiem transfuzji krwi, obniżonym poziomem funkcji poznawczych, niskim poziomem energii, słabszą tolerancją wysiłku fizycznego, zaburzeniami nastroju” – powiedziała. „Będzie to niezwykle ważne dla pacjentów, ponieważ pacjenci, którym powiedziano: „O nie, nie masz anemii, więc niedobór żelaza nie jest dla ciebie problemem”, co zdarza się często, usłyszą teraz coś innego”.
Sholzberg jest jedną z wielu pracowników służby zdrowia, którzy spędzili lata pracując z laboratoriami i innymi zainteresowanymi stronami, aby doprowadzić do tej zmiany. Laboratorium Hemequity uruchomiło również Raise the Bar – stronę internetową, która oferuje zasoby dla pracowników służby zdrowia na temat niedoboru żelaza.
„Są ludzie, z którymi spotykaliśmy się wiele razy w miesiącu przez cztery i pół roku. Jest tak wielu wspaniałych ludzi. Chciałabym zobaczyć ich przywództwo innych laboratoriów w społeczności i laboratoriów szpitalnych” – powiedziała. „To, co naprawdę się wydarzyło, to fakt, iż spotykaliśmy się regularnie, wszyscy byli zaangażowani i wszyscy pracowaliśmy razem”.
W notatce wysłanej na początku tego miesiąca, Ontario Health nazwało tę zmianę „ważnym pierwszym krokiem” w kierunku zwiększenia wykrywalności niedoboru żelaza w prowincji. „Zmiana ta jest oparta na najlepszych dostępnych dowodach naukowych i ułatwi wykrywanie niedoboru żelaza. Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem mikroelementów i jest główną przyczyną anemii na całym świecie; jego wykrywanie i leczenie zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za globalny priorytet” – czytamy w notatce.
„Niedokrwistość i zaawansowana anemia wynikające z niedoboru żelaza są związane zarówno z zachorowalnością, jak i śmiertelnością, szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym”.
Sholzberg powiedziała, iż szacuje się, iż około 40 procent kobiet i dziewcząt lub osób z biologiczną zdolnością do reprodukcji w prowincji ma niedobór żelaza. „Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza wśród kobiet w wieku rozrodczym jest obfite krwawienie miesiączkowe. Szacuje się, iż choćby 50 do 60 procent osób, które miesiączkują, ma obfite krwawienia miesiączkowe, ale o tym nie wie” – powiedziała. „Osoby, które mają naprawdę obfite krwawienia miesiączkowe, zapytane o swoje cykle miesiączkowe, opisują je jako normalne”.
Standaryzacja podstawowych pomiarów w laboratoriach „wyrówna szanse”, umożliwiając bardziej sprawiedliwą opiekę, powiedziała, zauważając, iż grupy marginalizowane i osoby o niższym statusie społeczno-ekonomicznym są bardziej narażone na niedobór żelaza z powodu zmniejszonego dostępu do opieki zdrowotnej.
Zmiany obowiązują już od jakiegoś czasu w AlphaLabs, ale teraz zostaną wdrożone zarówno w LifeLabs, jak i Dynacare. Nowe wytyczne mogą mieć pozytywny wpływ na inne prowincje. „LifeLabs i Dynacare mają naprawdę dużą obecność w prowincjach i terytoriach, więc jest to naprawdę zmiana ogólnokrajowa, co jest niesamowite” – powiedziała. „Chcemy, aby więcej laboratoriów poszło w nasze ślady. Mamy nadzieję, iż doprowadzi to do większej kaskady zmian”.