Kiedy trzeba zwrócić emeryturę po zmarłym?

18 godzin temu
Zasadą jest, iż ZUS wstrzymuje wypłatę emerytury lub renty po śmierci świadczeniobiorcy, ponieważ prawo do tych środków wygasa. Jednakże, jeżeli wypłata świadczenia nastąpiła już po dacie śmierci, ale za miesiąc, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze trzeba zwracać te pieniądze do ZUS. W pewnych okolicznościach, gdy zmarły miał prawo do świadczenia za dany miesiąc, rodzina może zatrzymać tę ostatnią wypłatę. o ile emerytura lub renta została wypłacona (na przykład dostarczona przez listonosza) jeszcze przed datą śmierci emeryta lub rencisty, a dotyczy okresu, w którym zmarły miał prawo do tego świadczenia, rodzina nie musi zwracać tych środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. najważniejsze jest, aby wypłata nastąpiła przed śmiercią i obejmowała okres, za który świadczenie przysługiwało.

Przykład

Seniorka zmarła 15 marca, a listonosz przyniósł jej emeryturę 10 marca, kiedy jeszcze żyła.

W takiej sytuacji rodzina ma prawo zatrzymać tę emeryturę, ponieważ świadczenie zostało wypłacone za jej życia. Natomiast jeżeli listonosz by przyniósł pieniądze po śmierci, nie wolno ich przyjmować, ponieważ ZUS upomni się o nie i będzie domagał się zwrotu wypłaconej kwoty.

Emerytura wpływała na konto bankowe. Kiedy trzeba ją oddać?

Świadczenie emerytalne lub rentowe za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć uprawnionej osoby, przysługuje w całości, bez względu na to
Idź do oryginalnego materiału