W środę rano pierwsi pasażerowie przejadą się świątecznie ozdobionym autobusem i pociągiem metra. Na pojazdach można będzie zobaczyć choinki, bombki i prezenty, a także świąteczne hasła, m.in.: „Kierunek - Boże Narodzenie” i „W Święta Bożego Narodzenia łączy nas Warszawa”. W zdobieniach w tym roku będzie dominował kolor fioletowy.
Na początek świąteczny skład metra będzie można spotkać na linii M1 Kabaty-Młociny. Jednak co tydzień, w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie zmieniać linię. Kursowanie zakończy na początku stycznia.
W tym roku ponownie w świąteczne barwy oklejono autobus elektryczny Solaris Urbino 18. Będzie kursował w najbliższych dniach (do 11 grudnia) na liniach 111, 116, 128, 175 i 507.
Po raz pierwszy na stołeczne tory wyjedzie też dwukierunkowy tramwaj Swing Duo. Świąteczny skład włączy się do ruchu w środę o godzinie 17:40 na przystanku Zajezdnia Wola – w kierunku Starego Miasta – i będzie obsługiwać w tym dniu linię 23. W ostatni kurs wyruszy o godz. 20:21 z przystanku Czynszowa – w kierunku Nowego Bemowa i dalej do zajezdni Żoliborz.
5 grudnia tramwaj będzie można spotkać na linii 16, a 6 grudnia – na linii 26. W kolejnych dniach Swing Duo będzie obsługiwać różne linie, pojawiając się tym samym w różnych częściach miasta.
Mikołajkowa linia M
Ponadto w najbliższy weekend na tory wyjadą tramwaje specjalnej linii mikołajkowej M. „Zabytkowe tramwaje dowiozą na plac Zamkowy, gdzie stoi miejska choinka” - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
Historyczne wagony będą kursowały w sobotę i niedzielę, 7-8 grudnia, w ramowych godz. 13-20 na trasie: pl. Narutowicza, Filtrowa, Nowowiejska, Marszałkowska (powrót: al. „Solidarności”, Towarowa, Grójecka), pl. Bankowy, al. „Solidarności”, Targowa, 11 listopada, Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińska, Annopol.
Linię obsłużą klasyczne wagony „na korbę”, pochodzące z połowy ubiegłego wieku, oraz tzw. „parówki”, czyli charakterystycznie obłe wagony typu 13N.
W zabytkowych wagonach obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. Skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu.
We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.
Gotowa do włączenia jest też miejska iluminacja w stylu retro. Ozdoby będą nawiązywać do lat 50. i 60. Przy użyciu łańcuchów, ozdób i lampek przyozdobione zostaną Trakt Królewski i ul. Świętokrzyska. Dodatkowo pojawią się ozdoby wolnostojące – np. na pl. Pięciu Rogów.