Kleszcze są bardzo niebezpieczne. W Podlaskiem to prawdziwa plaga

2 tygodni temu
Małe, groźne, atakują głównie latem - od kwietnia do sierpnia - ale od paru lat, za sprawą łagodnych zim, są aktywne przez cały rok. Ukąszenia kleszcza nie powinno się ignorować, bo może on przenosić bardzo groźne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt choroby. Najczęściej jest to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową chorobą centralnego układu nerwowego, objawiającą się wysoką gorączką, bólami głowy, karku, ogólnym złym samopoczuciem.

W Polsce obszary endemiczne dla kleszczowego zapalenia mózgu obejmują głównie województwa północno - wschodnie, szczególnie warmińsko - mazurskie i podlaskie. Regiony te charakteryzują się wysoką aktywnością kleszczy przenoszących wirusy KZM. Kleszcze najczęściej występują w lasach, wysokiej trawie, zaroślach, parkach i skwerach. Ukąszenie kleszcza często jest bezbolesne.

jeżeli jednak znajdziemy kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie. Robimy to dzięki pęsety, chwytając go jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo wyciągając go w górę. W aptekach dostępne są też inne skuteczne urządzenia służące do ich usuwania.


Już w tym roku mieliśmy wielu pacjentów, którzy mówili, iż ukąsił ich kleszcz. Niestety, zdarzają się również przypadki chorych z
Idź do oryginalnego materiału