Wianki, strzelanie z łuku i historyczne bicie monet
Impreza organizowana przez Gminę Kutno oraz Centrum Kultury Gminy Kutno wystartowała punktualnie o godzinie 17:00. Od samego początku, mimo palącego słońca, parkowe alejki wypełniły się zainteresowanymi mieszkańcami Kutna i okolic.
Najmłodsi oraz starsi chętnie brali udział w przygotowanych atrakcjach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plecenia świętojańskich wianków oraz tradycyjnych motanek. Spory tłum gromadził się również przy stanowiskach, gdzie prezentowano bicie monet, farbowanie tkanin oraz wypiek pysznych podpłomyków.
https://kutno.net.pl/wydarzenia/ruszyly-uwielbiane-kapieliska-blisko-kutna-pojawili-sie-ratownicy-mozna-wskakiwac-do-wody/3rYkdf13ah6DRIFujZUENie brakowało też chętnych na warsztaty ziołowe, a prawdziwą gratką okazał się pokaz strzelania z łuku, który przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej PESTIS.
Tradycyjne obrzędy i wyczekiwana potańcówka. Co jeszcze przed nami?
Słońce powoli chowa się za horyzontem, a to oznacza, iż w Leszczynku właśnie rozpoczyna się najbardziej widowiskowa i tajemnicza część wieczoru. Od godziny 19:00 zaplanowano tradycyjne puszczanie uwitych wcześniej wianków na wodę oraz pełne emocji szukanie legendarnego kwiatu paproci.
Przez park przejdzie również barwny korowód, który poprowadzi Stowarzyszenie Zespół Ludowy „Leszczynianki”. Po oficjalnych obrzędach na wszystkich zmęczonych, ale zadowolonych uczestników będzie czekać pyszny poczęstunek przy wspólnym ognisku.
Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy na miejscu, zgodnie przyznają, iż choć pogoda daje się we znaki, nikt nie zamierza wracać wcześnie do domu. Wszyscy z wielką ekscytacją wyczekują finałowego punktu programu - wielkiej, słowiańskiej potańcówki pod gołym niebem, która zapowiada się na hit dzisiejszego wieczoru!

3 godzin temu











