W obecnych czasach najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi w Polsce są piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Należy jednak wspomnieć o sporcie, który ma bardzo bogatą przeszłość i przez stulecia rozwijał się nie tylko na ziemiach polskich stanowiąc ciekawą, ruchową oraz zespołową formę aktywności fizycznej. Mowa o piłce palantowej czyli nieco zapomnianej polskiej grze zespołowej polegającej na wybijaniu małej, twardej piłki specjalnym kijem, która ma już ponad 400 lat.
O tradycje i popularyzację tej dyscypliny sportu w naszym mieście dba PSPal Knurów, który skompletował drużynę, a zawodnicy należący do niej ciężko trenują i szlifują swoją technikę by móc brać udział w ogólnopolskich turniejach i szkoleniach. Do kompletu doświadczeń brakowało im jeszcze tylko organizacji turnieju. To udało się zrealizować w minioną niedzielę w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Knurowie-Szczygłowicach, gdzie oprócz gospodarzy zawodów pojawiły się zespoły z Rybnika i Krakowa.
Choć w nazwie turnieju pojawił się zwrot „świąteczny”, to ostrej rywalizacji sportowej (w duchu fair play) na parkiecie nie brakowało. Rozgrywki były zacięte, ale ostatecznie PSPal Knurów okazał się mało gościnny, ponieważ wygrał całe zawody. Jednak wynik nie był w tym przypadku najważniejszy a integracja i prezentacja dyscypliny sportu, która najprawdopodobniej jest prekursorem baseball’u.
Palant w XX wieku był w naszym kraju bardzo powszechny zwłaszcza na Śląsku, gdzie odbywały się regularne zawody w ramach ligi palantowej. Gra stała się popularna za czasów panowania królów Zygmunta Starego oraz Zygmunta Augusta. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1610 roku. Wówczas był to sport bardzo prestiżowy, uprawiany przez osoby z wyższych sfer. W kolejnych latach Polacy coraz chętniej grali w palanta, tworząc jego nowe odmiany.
W okresie międzywojennym palant był choćby włączony do programu wychowania fizycznego. Wszystko zmieniło się w latach 60-tych XX wieku, kiedy to ówczesne władze PRL z różnych, propagandowych przyczyn porzuciły rodzimą dyscyplinę na rzecz uczestnictwa w rozgrywkach największych światowych dyscyplin. W ten sposób tradycja gry w palanta odeszła nieco w zapomnienie.
Ten zasłużony, polski sport o wielowiekowej tradycji nie zniknął na dobre i dziś powoli się odradza. Jak widać na załączonych fotografiach także w Knurowie pojawili się pasjonaci, którzy postanowili przywrócić grze należyte jej miejsce zachęcając przy okazji innych do podjęcia treningów i zapoznania się z tą dyscypliną sportową.