Knurów: „Sztuka z odzysku”, którą warto zobaczyć!

iknurow.pl 7 godzin temu

Knurowianie mają okazję podziwiać efekty pięciodniowych warsztatów „Sztuka z odzysku”, które odbyły się w lokalnym klubie Sztukateria. Warsztaty te były skierowane do knurowskiej kadry kultury oraz artystów z regionu, którzy pod okiem Piotra Ceglarka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zgłębiali tajniki tworzenia sztuki z materiałów z odzysku.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję pracować m.in. z elementami użytymi w projekcie „Nigdzie na tej ziemi”, który autorstwa Szymona Szewczyka pełnił funkcję dynamicznej scenografii świetlnej podczas koncertów Solar Festiwalu 2024 w Katowicach. Zastosowane materiały zyskały nowe życie, dzięki czemu powstały eko-rzeźby i instalacje artystyczne, które teraz można oglądać w knurowskim klubie Sztukateria codziennie w godzinach od 17:00 do 20:00.

„Celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczestników, promując ideę recyclingu i upcyklingu w sztuce” – mówi Mariusz Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury w Knurowie.

Jak dodaje, projekt ma również na celu ożywienie lokalnej sceny artystycznej oraz wzrost zainteresowania nowomedialną sztuką. Wzrost kompetencji zawodowych uczestników warsztatów pozwala na tworzenie bardziej innowacyjnych, ekologicznych dzieł, które mogą w przyszłości wpłynąć na kształtowanie zrównoważonego podejścia do twórczości artystycznej w regionie.

Przedsięwzięcie „Sztuka z odzysku” promuje zasadę zrównoważonego rozwoju poprzez naukę wykorzystywania materiałów „z drugiej ręki” oraz zasady recyclingu i upcyklingu w sztuce. Wśród użytych materiałów znalazły się m.in. pozostałości po instalacji „Nigdzie na tej ziemi” autorstwa Szymona Szewczyka. Instalacja ta, która miała swoją premierę podczas tegorocznej zimowej edycji Solar Festiwalu w Katowicach, zmieniała przestrzeń w pulsujący organizm, tworząc medytacyjny azyl dla uczestników festiwalu. Dzięki knurowskim warsztatom ta sama instalacja zyskała nowe życie.

Projekt sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu NextGenerationEU, który wspiera edukację ekologiczną oraz racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi.

Knurowianie mają więc okazję nie tylko podziwiać sztukę, ale i uczestniczyć w procesie tworzenia, który daje drugie życie nie tylko materiałom, ale także całej lokalnej scenie artystycznej.

Info: Fundacja Soundscape

Idź do oryginalnego materiału