18 lipca 2025 Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica – Grzegorz Sieńczewski w towarzystwie m.in. Rafała Zdziereli , starosty pilskiego poinformował wynikach rozstrzygniętego konkursu, w wyniku którego Szpital Specjalistyczny w Pile został wybrany jako realizator świadczeń zdrowotnych w ramach Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii na okres 10 lat.
– Szpital od wielu lat stara się pozyskać ten zakres świadczeń. Udało nam się teraz w tym roku. Chcieliśmy o tym Państwa tak bezpośrednio poinformować, dlatego iż to jest bardzo istotne wydarzenie, o ile chodzi o taką kompleksową opiekę dzisiaj dla pacjenta. My współpracujemy dzisiaj z WCO, czyli z ośrodkiem z Poznania . Coraz więcej pacjentów przyjeżdża do WCO, ale również korzysta w związku z tym z naszego szpitala. Ten dodatkowy zakres pozwoli, iż ci pacjenci będą tu leczeni bardziej kompleksowo, będziemy mogli się nimi zająć lepiej, także ta ścieżka leczenia onkologicznego, którą my dzisiaj możemy zaoferować, będzie lepsza i bardziej kompleksowa. Tak więc to jest naprawdę duży, duży skok rozwojowy dzisiaj dla naszego szpitala – mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Oddziału Onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym brakowało, o czym też władze województwa, miasta, powiatu mówili jeszcze w listopadzie 2019 roku przy okazji uroczystego otwarcie Ośrodka Radioterapii w Pile, filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Dziś to się zmienia. Pozyskane środki pozwolą m.in. na zwiększenie dostępności do leczenia onkologicznego dla pacjentów, skrócenie czasu oczekiwania na terapię oraz poprawę jakości udzielanych świadczeń. Umożliwią także zakup nowoczesnych leków, sprzętu medycznego oraz wzmocnienie zespołu specjalistów, co przełoży się na kompleksową opiekę i większe szanse skutecznego leczenia pacjentów onkologicznych.
– Szanowni Państwo, umów trzeba dotrzymywać i tak jak nasi poprzednicy na stanowisku starosty, dyrektora szpitala, kilkanaście lat temu, po podpisaniu w 2010 roku listu intencyjnego, w 2013 porozumienia, pięciostronnego porozumienia zawartego między Województwem Wielkopolskim, Gminą Piła, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Onkologii i Powiatem Pilskim, postanowiono wówczas, iż oddział onkologii zostanie w szpitalu utworzony. Długo trzeba było czekać, ale cieszymy się, iż możemy powiedzieć z dumą pacjentom, iż będą mogli bezpiecznie, w komfortowych warunkach leczyć się przy bardzo wykwalifikowanej kadrze, a jednocześnie naszym partnerom samorządowym powiedzieć umowy dotrzymaliśmy. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy rozpoczęli ten proces kilkanaście lat temu. Z ramienia Powiatu Pilskiego był to ówczesny starosta Tomasz Bugajski. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim tym, którzy trzymali kciuki za rozwój tego szpitala i za współpracę z ośrodkiem, który Wielkopolskie Centrum Onkologii wybudowało bezpośrednio przy szpitalu – dodaje Rafał Zdzierela, starosta pilski.
Powstanie takiego oddziału to kolejny etap rozwoju opieki onkologicznej w tej palcówce zdrowotnej, dający pacjentom szansę na leczenie w godnych warunkach, blisko domu i rodziny. Dzięki temu oddział onkologii klinicznej zwiększa szanse na skuteczne leczenie raka, wydłuża życie i poprawia komfort pacjentów.
– Rzeczywiście pacjenci onkologiczni od wielu lat są już pacjentami tego szpitala. Oddział chemioterapii funkcjonował tu już bardzo długo i pacjenci byli zabezpieczani od strony leczenia systemowego. Nasze sąsiedztwo z Wielkopolskim Centrum Onkologii, które stało się takie bliskie od 2019 roku dało nam kolejny impuls do rozwoju. Dzięki temu rzeczywiście mieliśmy możliwość rozszerzenia naszej oferty przede wszystkim o leczenie skojarzone. Onkologia to jest leczenie skojarzone z chirurgią, radioterapią i leczeniem systemowym. Nasi pacjenci mogą korzystać z wszystkich trzech metod, które są najważniejsze w leczeniu. Leczenie skojarzone wiąże się też z większą ilością powikłań tego leczenia. Stąd potrzeba oddziału onkologii klinicznej, który będzie mógł zabezpieczyć tych bardziej intensywnie leczonych pacjentów niestety z możliwością również większych powikłań. Dzięki temu kontraktowi pacjenci mogą bezpieczniej być leczeni. To jest przede wszystkim dla nas najważniejsze. Również dzięki temu możemy poszerzyć swoją ofertę o badania diagnostyczne, o badania genetyczne, które będą szybciej mogły być przeprowadzane dla naszych pacjentów. Nowoczesna onkologia to jest leczenie celowane, tj. immunoterapia, programy rakowe. To wszystko mamy w swojej ofercie i cieszymy się, iż będziemy mogli jeszcze tę ofertę poszerzyć. Oddział onkologii klinicznej pozwoli nam też szkolić nowych lekarzy. To jest też to, na czym nam bardzo zależało. Niestety chorób nowotworowych jest bardzo dużo. Jest to druga przyczyna zgonów pacjentów w Polsce – kończy lek. med. Alina Strąg-Lemanowicz Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii.
Warto przy tej okazji wspomnieć iż Ministerstwo Zdrowia uruchomiło serwis onkologia.gov.pl – Narodowy Portal Onkologiczny. Jest on ważnym elementem realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej (programu na lata 2020-2030). Na portalu znajdziemy praktyczne przewodniki krok po kroku, które w prosty i zrozumiały sposób wyjaśniają cały proces – od działań profilaktycznych i diagnostyki, przez przygotowanie do leczenia, aż po opiekę po zakończonej terapii i wsparcie w powrocie do codzienności. Wszystko bez skomplikowanego języka medycznego i bez konieczności przeszukiwania wielu stron.
Sebastian Daukszewicz










